Zawiadomienie złożył prezes wrocławskiego Sądu Okręgowego, uznawszy, że w grę może wchodzić przestępstwo na dużą skalę.
Sąd dowiedział się o sprawie, gdy lokalna legnicka telewizja zwróciła się z prośbą o interpretację pisma otrzymanego z Internetowego Rejestru Ogłoszeń Monitora Sądowego i Gospodarczego zarejestrowanego w formie spółki z o.o. (IROMSiG). Monitoruje ona wpisy nowych firm do KRS i wysyła do nich informacje, że nie dopełniły ustawowego obowiązku ogłoszenia go w Monitorze Sądowym. IROMSiG sugeruje, że wpis w rejestrze pociąga za sobą konieczność wpłacenia 475 zł w ciągu siedmiu dni od otrzymania pisma spółki. Do pisma dołączony jest blankiet wpłaty na jej konto.
– Uznaliśmy, że sformułowanie „prosimy o uregulowanie opłaty" zawarte na końcu bardzo oficjalnego pisma to sugerowanie takiego obowiązku – mówi sędzia Marek Poteralski, rzecznik wrocławskiego SO. – Zawiadomiliśmy prokuraturę o podejrzeniu naruszenia art. 288 kodeksu karnego, czyli o wprowadzeniu w błąd i spowodowaniu niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez przedsiębiorcę. Za to przestępstwo grozi do ośmiu lat więzienia.
– To sugerowanie urzędowego wezwania do spełnienia wymogu, a nie oferta handlowa – nie ma wątpliwości Krzysztof Bramorski z wrocławskiej kancelarii BSO Prawo & Podatki. – Opłata za wpis do KRS rozbita jest na dwa elementy, a w kwocie zawiera się należność za publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Ministerstwo Sprawiedliwości ostrzegło przedsiębiorców na swej stronie internetowej, że Biuro ds. Wydawania Monitora Sądowego i Gospodarczego nie współpracuje z Internetowym Rejestrem Ogłoszeń Monitora Sądowego i Gospodarczego ani podobnym do tej firmy Centralnym Rejestrem Ogłoszeń Monitora Sądowego i Gospodarczego, który podaje adres pokrywający się z adresem warszawskiego Sądu Gospodarczego.
Podobne ostrzeżenie pojawiło się również na stronie www.imsig.pl, który prowadzi podobny rejestr, ale bezpłatnie, na podstawie Dziennika Ministerstwa Sprawiedliwości.
475 zł kosztuje opublikowanie na stronie internetowej jednej linijki tekstu. To informacja, że w danym dniu dokonano wpisu do KRS pod konkretnym numerem. Od 1 października wpisano tam ponad 5 tys. podmiotów. Z IROMSiG nie można się skontaktować. Automatyczna sekretarka informuje, że wszyscy konsultanci są zajęci, i prosi ją o pozostawienie wiadomości. Ale nikt nie oddzwania.