Pieniądze dla funduszy, a w perspektywie dla przedsiębiorstw z Lubelskiego, Podkarpackiego, Podlaskiego, Świętokrzyskiego i Warmińsko-Mazurskiego będą pochodziły z programu operacyjnego „Rozwój Polski wschodniej”. Bank Gospodarstwa Krajowego, działając jako jeden z jego beneficjentów, dysponuje kwotą 98,294 mln zł na rozwój instrumentów inżynierii finansowej w tych regionach.
Pieniądze unijne mają zniwelować trudności w dostępie do środków finansowych na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, związane ze spowolnieniem gospodarczym i ograniczeniem akcji kredytowej instytucji finansowych.
W szczególności chodzi o zwiększenie dostępu przedsiębiorców do zewnętrznych źródeł finansowania na wczesnym etapie działalności firm oraz poprawa zdolności inwestycyjnych małych podmiotów.
Wybrane w konkursie fundusze poręczeniowe będą udzielać wsparcia małym i średnim przedsiębiorcom z Polski wschodniej w postaci poręczeń za ich zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek.
Pula zbliżającego się konkursu nie została jeszcze formalnie zatwierdzona, ale jak ustaliła „Rz”, najprawdopodobniej BGK rozdysponuje cały budżet przy pierwszym podejściu.
– Z uwagi na liczbę podmiotów – kilkanaście funduszy – które potencjalnie mogą być zainteresowane przystąpieniem do pierwszego konkursu, przewidujemy, że jego budżet będzie wynosił 98 mln zł – wyjaśnia Piotr Stalęga, rzecznik BGK. – W każdym z pięciu województw, do których adresowane jest działanie 1.2 programu operacyjnego „Rozwój Polski wschodniej”, istnieje przynajmniej jeden duży lokalny fundusz poręczeniowy, a konkurs zakłada również możliwość składania wniosków przez fundusze o działaniu ogólnopolskim – dodaje.
Nabór wniosków od funduszy zacznie się we wrześniu i potrwa do października, a realizacja umów pomiędzy BGK a funduszami do 30 czerwca 2015 r.