[b]Tak.[/b] Pracodawca musi pamiętać, że zgodnie z art. 186 i 186[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link] z takiego uprawnienia może korzystać nie tylko biologiczny rodzic, ale także osoba, która adoptowała dziecko.
Urlop wychowawczy bowiem ma być udzielany po to, aby pracownik mógł osobiście opiekować się dzieckiem – nie tylko własnym, ale także tym, które adoptował albo które zostało powierzone jego opiece przez sąd.
Pracodawca, do którego wpłynął wniosek podwładnego w tej sprawie, musi ponadto wiedzieć, że [b]prawo do wychowawczego przysługuje tylko osobie, której staż pracy jest dłuższy niż sześć miesięcy.
Ale uwaga! Wlicza się do niego nie tylko czas pracy w firmie, w której obecnie pracuje rodzic, ale też wszystkie poprzednie okresy jego zatrudnienia.[/b] W tym przypadku nie ma znaczenia długość przerw między tymi okresami ani wymiar czasu pracy pracownika. Bez znaczenia jest także tryb rozwiązania wcześniejszych stosunków pracy.
Do okresu zatrudnienia wlicza się bowiem także okres wypowiedzenia umowy oraz okres pracy zakończony dyscyplinarnym rozwiązaniem umowy o pracę z podwładnym.
Warto jednak pamiętać, że pracownik nie może składać wniosku o urlop wychowawczy na okres dłuższy niż trzy lata. Urlop ten może też podzielić na cztery części. Pracodawca jednak nie może decydować o tym, czy pracownik ma podzielić swój urlop właśnie na tyle części czy też na mniej, np. dwie lub trzy.
Nie może też nakazać podwładnemu, aby wykorzystał cały urlop jednorazowo. Nie ma również prawa narzucić dogodnego dla siebie i firmy terminu wykorzystania poszczególnych części urlopu wychowawczego ani czasu ich trwania. To pracownik występuje z wnioskiem o taki urlop (oddzielnie na każdą jego część). Wniosek musi być złożony na piśmie na co najmniej dwa tygodnie przed rozpoczęciem wolnego.
Na taki urlop pracodawca nie może nie wyrazić zgody. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko podwładnego ukończyło cztery lata albo gdy wykorzystał on już taki urlop w wymiarze trzech lat.
[i][b]Podstawa prawna:[/b]
– art. 186, 186[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]