[i][b]Odpowiada Agnieszka Lechman-Filipiak, radca prawny, partner w kancelarii DLA PIPER Wiater:[/b][/i]
[b]Nie.[/b] Urlop wychowawczy zakończy się w terminie wskazanym we wniosku, który kobieta złożyła w firmie.
[b]Czy otrzymuje ona wtedy zasiłek macierzyński?[/b] Tak. Urodzenie dziecka w czasie urlopu wychowawczego nie pozbawia kobiety prawa do tego świadczenia. Co więcej, pracownica będzie też z tego tytułu podlegała ubezpieczeniom społecznym.
[b]A czy oboje rodzice mogą w tym samym czasie wnioskować o urlop wychowawczy na dziecko i przebywać na nim?[/b] Jednoczesne wystąpienie z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego przez ojca i matkę jest możliwe, jeśli obydwoje spełniają warunki do korzystania z tego urlopu. Muszą zatem pozostawać w stosunku pracy, a ich zatrudnienie ma wynosić co najmniej sześć miesięcy. Do tego czasu wlicza się cały okres pracy – także ten, gdy pracowali w innych firmach. Warto przy tym pamiętać, że rodzice w tym samym czasie mogą korzystać z urlopu wychowawczego tylko przez okres nieprzekraczający trzech miesięcy. Muszą jednak powiadomić swoich pracodawców, że jednocześnie będą korzystać z tego uprawnienia. Mianowicie rodzic, występując z wnioskiem o udzielenie urlopu, musi dołączyć do niego pisemne oświadczenie drugiego rodzica o tym, jak długo zamierzają razem korzystać z urlopu.
Jeśli nie chcą w tym samym czasie przebywać na wychowawczym, to rodzic składający wniosek ma obowiązek dołączyć do niego pisemne oświadczenie drugiego o tym, że nie zamierza on korzystać z tego uprawnienia.
[b]A gdy matka dziecka jest na urlopie macierzyńskim z tytułu urodzenia drugiego lub kolejnego dziecka, ojciec może wnioskować o urlop wychowawczy na starsze dziecko?[/b]
Moim zdaniem to, że matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim, nie stanowi przyczyny, dla której ojciec nie mógłby w tym czasie przebywać na urlopie wychowawczym, aby sprawować opiekę nad starszym dzieckiem.
Ponadto należy wskazać, że na każde dziecko przysługuje osobny urlop wychowawczy. To oznacza, że nie ma ograniczenia w zakresie łącznego przebywania przez pracownika na urlopach udzielanych na kolejne dzieci. Z kolejnego urlopu wychowawczego może skorzystać drugi rodzic. Należy tylko pamiętać, że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 28 listopada 2002 r. urlop wychowawczy w związku z urodzeniem podczas porodu więcej niż jednego dziecka przysługuje w wymiarze nieprzekraczającym trzech lat – nie dłużej niż do ukończenia czwartego roku życia przez dziecko urodzone jako pierwsze.