Gdy wybieramy się na zorganizowaną wycieczkę po kraju, liczymy nie tylko na odpowiednio komfortowy transport czy nocleg. To, na czym nam przeważnie zależy, to także opieka przewodnika. To on przecież przekazuje ciekawostki i oprowadza po interesujących miejscach. Tymczasem często nie wiemy, że [b]po Gdańsku, Gdyni i Sopocie, Katowicach i Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu turystów oprowadzać mogą tylko osoby mające specjalne uprawnienia miejskiego przewodnika turystycznego[/b].

Te właśnie miejsca oblegane są najczęściej przez grupy zwiedzających. Tu wiedza przewodnika o regionie powinna być największa. Jak takim przewodnikiem zostać w Warszawie?

[srodtytul]Zdrowy i pełnoletni[/srodtytul]

Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5B6D7EF125A0656DCD18F1C6E0CFEB5E?id=175244]ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 223, poz. 2268 ze zm.)[/link] [b]uprawnienia przewodnika turystycznego (lub pilota wycieczek) otrzymuje osoba, która ma co najmniej 18 lat i ukończyła szkołę średnią. [/b]Musi też mieć odpowiedni stan zdrowia.

Jaki? Ustawa mówi, że musi mieć możliwość wykonywania zadań przewodnika turystycznego. Te z kolei z pewnością wymagają, by przewodnik sprawie się poruszał.

Na tym nie koniec z wymogami. Taka osoba nie może być karana za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego.

Bardzo ważną kwestią jest też konieczność odbycia szkolenia.

[srodtytul]Nie tylko teoria[/srodtytul]

Takie zajęcia obejmują zarówno praktykę, jak i teorię. Uczestnicy kursu poznają historię Warszawy na tle historii Polski, a także historię kultury w Polsce. Zajęcia obejmują też zarys historii architektury i sztuki oraz architekturę i sztukę Warszawy. Przyszli przewodnicy muszą też wiedzieć, jak wygląda miasto współczesne. Nie może być im obca geografia turystyczna miasta i regionu. Nie obejdzie się bez topografii miasta, a nawet religioznawstwa.

[b]W ramach zajęć poznają również metodykę i technikę obsługi grup wycieczkowych. Muszą wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy przedlekarskiej w nagłych wypadkach.[/b]

W ramach zajęć praktycznych słuchacze kursu oprowadzani są po muzeach warszawskich, wnętrzach Belwederu, Sejmu i Senatu. Poznają kościoły i inne świątynie. Ich wiedza musi też obejmować przyrodę miasta. Oglądają również pomniki i cmentarze. Chodzą historycznymi szlakami pamięci. Zwiedzają pałace, place, ulice i wreszcie okolice Warszawy.

Program jest zatem dość obszerny. Jego zakres wynika z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C8DB118EF0F4F35150F865432C6896E3?id=180811]rozporządzenia ministra gospodarki z 17 stycznia 2006 r. w sprawie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek (DzU nr 15, poz. 104).[/link]

Zapoznanie się z nim wymaga trochę czasu, by uczestnicy kursu mieli możliwość zorientowania się, jaka jest specyfika tego zawodu. Ile? [b]Około pięciu miesięcy. Tyle bowiem średnio trwa cały kurs. Jego podstawowy zakres obejmuje 250 godzin praktycznych i teoretycznych łącznie.[/b] Gdzie go zrobić?

Na terenie województwa mazowieckiego działa obecnie osiem podmiotów upoważnionych przez marszałka do ich przeprowadzania. On decyduje, kto dostanie uprawnienia do jego przeprowadzania. Sam kurs kosztuje ok. 1300 zł. Zainteresowanie uczestnictwem w zajęciach jest spore. Kto z reguły się na nie zapisuje?

– Studenci, nauczyciele, emeryci i mamy na urlopach wychowawczych najczęściej uczestniczą w zajęciach – wyjaśnia Hanna Kachniarz z biura ATCO – Travel upoważnionego do przeprowadzania takich kursów.

Przewodnik miejski może być bowiem dobrym sposobem na dorobienie sobie do emerytury czy czesnego. Pracownice korzystające z urlopów wychowawczych nie otrzymują zasiłku, dlatego oprowadzanie grup czy klientów indywidualnych pozwoli im podreperować budżet domowy. Takie osoby zawierają umowy-zlecenia z biurami podróży i oprowadzają turystów po mieście. Czasem zakładają własną działalność i na stałe trudnią się obsługą wycieczek.

Oczywiście sam ukończony kurs nie daje jeszcze uprawnień niezbędnych do wykonywania czynności miejskiego przewodnika turystycznego. Trzeba jeszcze pomyślnie zdać egzamin.

[srodtytul]Z papierami do marszałka[/srodtytul]

Ten przeprowadzany jest przez komisję egzaminacyjną powołaną przez marszałka województwa.[b] Egzamin dla kandydatów na przewodników turystycznych składa się z dwóch części. Pierwsza to teoretyczna. Druga jest praktyczna.[/b]

W ocenie organizatorów szkoleń egzamin jest trudny, ale podchodzą do niego w zasadzie wszyscy, którzy wcześniej ukończyli kurs. Potwierdza to Hanna Kachniarz.

Co daje zdany egzamin? Licencję przewodnika miejskiego. Ta natomiast umożliwia obsługę grup turystycznych i turystów indywidualnych w Warszawie. Można zatem chodzić z wycieczkami po Starówce, Trakcie Królewskim, Tamce czy Ogrodzie Saskim, ale już nie po wnętrzach Zamku Królewskiego, Pałacu w Wilanowie, Muzeum Narodowego i Muzeum Powstania Warszawskiego – te bowiem obsługują przewodnicy tam etatowo zatrudnieni. Zgodnie z danymi warszawskiego urzędu marszałkowskiego obecnie jest 1311 zarejestrowanych przewodników miejskich.

Taką licencję przewodnika lepiej mieć, niż pracować nielegalnie. A to dlatego, że osoby wykonujące zadania przewodnika turystycznego podlegają kontroli, która obejmuje posiadanie uprawnień co do ich obszaru i ważności oraz poprawność wykonywania zadań przewodnika. Do jej wykonania marszałek możne np. upoważnić imiennie pracowników straży miejskiej czy policji.

[b]Wykonywanie bez wymaganych uprawnień zadania przewodnika turystycznego to wykroczenie z art. 50 § 4 kodeksu wykroczeń. Jego popełnienie zagrożone jest karą ograniczenia wolności albo grzywny.[/b]

[ramka][b]Uwaga [/b]

Nadanie uprawnień przewodnika turystycznego i pilota wycieczek dokumentuje się poprzez wydanie odpowiedniej legitymacji i identyfikatora. [/ramka]

[ramka][b]Ważne [/b]

Marszałek województwa, który otrzymał informację o odbywającym się na jego terenie szkoleniu dla kandydatów na przewodników turystycznych, ma prawo przeprowadzić kontrolę organizatora szkolenia w czasie jego trwania. Sprawdzi wówczas dokumentację i dokona oceny zgodności harmonogramu zajęć z procesem jego realizacji. [/ramka]

[ramka][b]Ważne także na przedmieściach[/b]

Uprawnienia przewodników miejskich obejmują również oprowadzanie po obiektach i obszarach znajdujących się w strefie podmiejskiej,jeżeli te obiekty i obszary są związane z historią, kulturą lub gospodarką miasta oraz objęte programem szkolenia przewodników miejskich. [/ramka]

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=s.gortynska@rp.pl]s.gortynska@rp.pl[/mail]