Prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną wymaga uzyskania wpisu do ewidencji prowadzonej przez właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
We wniosku o wpis należy podać adres zamieszkania oraz adres głównej siedziby, w której działalność będzie prowadzona. [b]Nie jest wymagane natomiast składanie informacji ani dokumentów potwierdzających prawo do dysponowania lokalem[/b].
[b]Zakładając firmę w mieszkaniu, niezależnie od tego, czy jest to lokal własny, czy wynajęty od gminy, lepiej taki zamiar zgłosić w starostwie. A jeżeli mieszkamy w mieście na prawach powiatu – to do prezydenta lub burmistrza.[/b] W jakim celu? To proste. Urząd zechce sprawdzić, czy planowana działalność nie powoduje konieczności zmiany sposobu użytkowania lokalu.
Zgodnie z art. 71 ust. 1 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=10E5DCF327FFF9420E866DFFD3D189B8?id=183262]ustawy – Prawo budowlane[/link] przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska, a także wielkość lub układ obciążeń.
Na zajęcie stanowiska w tej sprawie właściwy organ ma 30 dni od dnia, w którym zgłoszenie do niego trafiło. Jeżeli w tym terminie zastrzeżeń nie zgłosi, to można swobodnie ruszać z działalnością.
[b]Dodatkowe utrudnienia możemy mieć, jeżeli działalność gospodarczą planujemy otworzyć w lokalu, który nie jest naszą własnością. Tak będzie wówczas, gdy zamierzamy ją uruchomić w mieszkaniu komunalnym, które stanowi własność gminy.[/b] W takiej sytuacji warto przede wszystkim zapoznać się z treścią zawartej z gminą umowy, sprawdzając, czy nie ma w niej postanowień zobowiązujących nas jako lokatora do zawiadomienia właściciela (gminy) o tym fakcie oraz czy w ogóle nie zabrania nam ona prowadzenia w mieszkaniu działalności gospodarczej. Warto też gminę o swoich zamierzeniach poinformować, a nawet wystąpić do wójta o zgodę na prowadzenie w lokalu działalności gospodarczej.
W przeciwnym razie możemy narazić się na dotkliwe konsekwencje. Jak bowiem wynika z art. 11 ust. 2 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CFF745915190476C2C3BC08563BF1BA6?id=176767]ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego[/link], [b]gmina może rozwiązać umowę najmu, jeżeli lokator mimo pisemnego upomnienia wciąż używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem[/b].