Dziś wchodzi w życie rozporządzenie z 26 stycznia 2009 r. w sprawie agencji zatrudnienia ([link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=299297]DzU nr 17, poz. 91[/link]), zastępujące dotychczasowe.

Od lutego, po nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia, zakładanie agencji zatrudnienia, a przede wszystkim procedura uzyskania certyfikatu są łatwiejsze. Nie ma już certyfikatów wstępnych – od razu wydaje się stałe. Rejestr agencji prowadzą marszałkowie województw. Procedura wpisu do rejestru powinna wynosić siedem dni.

Rozporządzenie uwzględnia te zmiany. Przewiduje nowe wzory: wniosku o wpis do rejestru, certyfikatu, formularza informacji o działalności agencji.

Wniosek zawiera podstawowe dane ubiegającego się o wpis. Certyfikat wpisu do rejestru obejmuje tylko informację, że mamy do czynienia z agencją zatrudnienia, bez wskazania rodzaju działalności. Precyzyjne dane o rodzajach działalności znajdą się w informacji składanej przez te podmioty do końca stycznia każdego roku.

Agencja będzie podawać dane dotyczące liczby osób, które korzystały z usług pośrednictwa pracy w Polsce i za granicą w podziale na grupy zawodów. W zakresie doradztwa personalnego będzie musiała wskazać liczbę pracodawców, dla których analizowała zatrudnienie, określała kwalifikacje pracowników, pozyskiwała kandydatów na określone stanowiska i ich weryfikowała.

Jeśli chodzi o poradnictwo zawodowe, to agencja będzie wskazywała liczbę osób korzystających z pomocy w wyborze odpowiedniego zatrudnienia, szkolenia i grupowych porad zawodowych.

Najbardziej szczegółowe dane muszą zebrać agencje pracy tymczasowej, m.in. liczbę osób kierowanych do firm, w podziale na zatrudnionych na umowy o pracę i cywilnoprawne, liczby godzin takiej pracy oraz pracodawców korzystających z usług tych agencji. Podadzą też dane dotyczące zawodów, czasu skierowania pracowników tymczasowych – w Polsce i za granicą.