[b]Tak[/b] Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący dwa dni w razie jego ślubu. Jednak skorzystanie z wolnego z tej okazji, gdy para bierze ślub zarówno cywilny, jak i kościelny, a daty uroczystości się nie pokrywają, ogranicza się do dwóch dni łącznie. Jeśli zatem ślub cywilny odbył się w 2008 r. i pracownik wykorzystał już dwa dni wolnego, to z okazji zawarcia małżeństwa kościelnego w 2009 r. zatrudniony nie powinien ubiegać się o kolejne zwolnienie od pracy. Nie ma oczywiście przeszkód, by pracownik tak rozdysponował swoim uprawnieniem, że z jednego dnia skorzysta przy ślubie cywilnym, a z drugiego przy kościelnym.

Przypominam, że pracownik musi przedstawić dokumenty potwierdzające zaistnienie wydarzenia uprawniającego do urlopu okolicznościowego. Za czas zwolnienia przysługuje mu wynagrodzenie. Wysokość takiego wynagrodzenia oblicza się według zasad wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Pracodawca wypłaca wynagrodzenie uzyskane w miesiącu, w którym przypadł okres niewykonywania pracy.

[i]Podstawa prawna:

– § 15 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=73958]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.)[/link].[/i]