Tak
Jeśli pracownica zajdzie w ciążę w okresie wypowiedzenia, zostanie objęta ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy przewidzianą dla kobiet w ciąży. Art. 177 k.p. stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy w okresie ciąży, a także w czasie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa zgodziła się na to.
Z przepisu tego wynika nie tylko zakaz wypowiedzenia umowy o pracę kobiecie w ciąży, ale również zakaz rozwiązania już wypowiedzianej umowy. Jeżeli w dniu wręczenia wypowiedzenia umowy pracownica nie była w ciąży, ale zaszła w nią w trakcie okresu wypowiedzenia, wypowiedzenie nie może odnieść skutku w postaci rozwiązania umowy o pracę. Stosunek pracy między stronami musi więc trwać nadal. Warto tu wskazać uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z 29 marca 2001 r. (I PKN 330/00). Wynika z niego, że pracownica, która początkowo nie kwestionowała wypowiedzenia jej umowy o pracę, może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, gdy po dokonaniu wypowiedzenia okazało się, że jest w ciąży lub gdy w okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę. Natomiast w wyroku z 2 czerwca 1995 r. (I PRN 23/95) SN stwierdził, że „wynikający z art. 177 § 1 k.p. zakaz rozwiązywania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży obowiązuje również, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia”.
Te zasady nie dotyczą tylko pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.
Jedyną sytuacją, w której dopuszcza się wypowiedzenie i rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży, jest ogłoszenie upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Autor jest legislatorem w Biurze Legislacyjnym Senatu