Możliwość załatwienia wszystkich formalności związanych z założeniem firmy w jednym okienku jeszcze w tym roku, prawo zawieszenia działalności gospodarczej i ograniczenie kontroli nękających przedsiębiorców – to tylko niektóre z planów Ministerstwa Gospodarki.
Na wczorajszej konferencji prasowej przedstawiono stan prac nad ustawami wchodzącymi w skład tzw. pakietu na rzecz przedsiębiorczości. Jego celem jest wyeliminowanie z polskiego prawa przepisów utrudniających życie przedsiębiorcom i wprowadzenie rozwiązań promujących podejmowanie działalności gospodarczej.
Projekty ustaw opracowanych przez resort gospodarki znajdują się na różnych etapach – od prac przygotowawczych po procedury sejmowe. Wśród tych pierwszych warto wspomnieć o planach umożliwienia załatwiania wszystkich formalności związanych z założeniem firmy nie tylko w jednym urzędzie, ale w ogóle za pośrednictwem Internetu.
Innym pomysłem jest wprowadzenie zasady, zgodnie z którą można będzie wykonać jedynie ostateczną decyzję podatkową.
Wśród propozycji przyjętych już przez Sejm jest rozszerzenie możliwości wystąpienia o wiążącą interpretację prawa w sprawie wszystkich danin publicznych.
Podwyższony zostanie próg przychodów zobowiązujących przedsiębiorcę do zaprowadzenia pełnej rachunkowości. Obecnie jest to 800 tys. euro, ale Sejm zgodził się na podniesienie tej kwoty do 1,2 mln euro.
W parlamencie jest też już projekt przewidujący znaczne obniżenie minimalnego kapitału zakładowego spółek handlowych. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ma on wynieść 5 tys. zł (zamiast obecnych 50 tys.), a w akcyjnej – 100 tys. zł (zamiast obecnych 500 tys.).
– Uspokajam, że pakiet dla przedsiębiorczości ma się dobrze – powiedział Adam Szejnfeld, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Jego zdaniem do końca czerwca liczba projektów ustaw, które opuszczą resort, dojdzie do 16. Prace nad dalszymi pięcioma też zostaną wkrótce sfinalizowane. –Te 21 ustaw to w sumie 1 tys. przepisów, które mają pomóc aktywności Polaków – stwierdził Szejnfeld.