Według § 10 rozporządzenia zatrudnionemu skierowanemu na zaoczne studia podyplomowe należy się do 28 dni roboczych urlopu szkoleniowego. Nie jest to pułap sztywny.
Dlatego szef może udzielić do 28 dni urlopu w zależności od tego, na ile dni pracy przypadają obowiązkowe zajęcia. Zatrudniony odbiera go właśnie w takie dni. Pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia urlopu na obowiązkowe zajęcia.
Co do drugiej kwestii, rozporządzenie wyraźnie mówi, że urlop szkoleniowy na udział w obowiązkowych zajęciach na studiach zaocznych wynosi do 28 dni na cały okres nauki. Znaczy to, że im więcej semestrów, tym mniejsza pula dni urlopu szkoleniowego przypadająca na jeden semestr.
[b]- A co z podwładnym, którego kierownik skierował na dzienne studia zaoczne? Wykłady i ćwiczenia ma jedynie w dni wolne, czyli w soboty i niedziele. Czy dostanie urlop szkoleniowy?[/b]
[b]Tak.[/b] Chodzi tu bowiem o osobę skierowaną na naukę przez pracodawcę. A takiej przysługuje 28 dni roboczych urlopu szkoleniowego w każdym roku studiów na udział w obowiązkowych zajęciach oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów.
Tym razem jest to limit sztywny, a urlop wolno wykorzystać na dwa cele. Opisany pracownik nie wykorzysta go jednak na udział w obowiązkowych zajęciach, bo te przypadają w dni wolne. Ale nie pozbawia go to urlopu ani nie obniża jego wymiaru.
Może on bowiem wnioskować w każdym roku studiów o 28 pełnych dni roboczych urlopu szkoleniowego na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów.