Od tego roku obowiązują przepisy, które dają ojcom prawo do szczególnego urlopu. Pracownik ojciec wychowujący dziecko, zgodnie z art. 182[sup]3[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=076DEB605A2B48BE050933BD9CA3BCDF?id=76037]kodeksu pracy[/link], ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze tygodnia (od 2012 r. – dwóch tygodni). Może z niego skorzystać w każdym czasie do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia (także wtedy, gdy matka jest na macierzyńskim).
Takie uprawnienie mają także ojcowie adopcyjni. Nie wszyscy mają jednak szansę wziąć takie wolne, na co zwracają uwagę ośrodki adopcyjne. Jeśli rodzina przysposabia starsze dziecko, to prawa do urlopu ojciec nie zdąży wykorzystać. Praktyka pokazuje bowiem, że większość dzieci jest adoptowana dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia. W związku z tym termin na skorzystanie z urlopu ojcowskiego bezpowrotnie mija.
[b]Zdaniem rzecznika praw dziecka ze względu na długotrwałą procedurę przysposabiania należy wydłużyć okres, w którym ojciec mógłby wziąć wolne.[/b]
„Rodzicom adopcyjnym powinno się dać taką samą szansę na wykorzystanie urlopu ojcowskiego jak rodzicom naturalnym” – pisze Marek Michalak w wystąpieniu do Jolanty Fedak, ministra pracy i polityki społecznej. Rzecznik wystąpił o wzmocnienie uprawnień rodziców adopcyjnych w tym zakresie. Przez przysposobienie powstaje bowiem taki sam stosunek jak między rodzicami naturalnymi a dziećmi.