Przed przedsiębiorcami kolejna szansa uzyskania unijnych grantów. Rok 2010 będzie o tyle specyficzny, że dla niektórych projektów może okazać się ostatnim, w którym będzie szansa na zdobycie środków pomocowych. Później pieniędzy już nie będzie.
Dlatego firmy, które jeszcze myślą o pozyskaniu dotacji, powinny się do tego dobrze przygotować. W zaplanowaniu rozwoju powinien pomóc ogłoszony harmonogram naboru wniosków.
[srodtytul]Wachlarz możliwości[/srodtytul]
Program „Innowacyjna gospodarka” otwiera przed przedsiębiorcami wiele dróg rozwoju. Dzięki niemu można nie tylko uzyskać wsparcie dla bezpośrednich inwestycji rozwojowych (wprowadzanie nowych produktów lub usług), lecz także na rozwój działalności badawczej (tworzenie laboratoriów, praca nad własnymi wynalazkami), ochronę własności przemysłowej (uzyskiwanie patentów) oraz zaistnienie na rynkach zagranicznych.
[b]Tylko od firmy i jej koncepcji własnego rozwoju zależy, w którym kierunku pójdzie i do jakich działań tego programu sięgnie. [/b]
Na szczęście w 2010 roku wszystkie najważniejsze dla przedsiębiorców będą przedmiotem konkursów.
[srodtytul]Badania i wdrożenie...[/srodtytul]
Z myślą o rozwoju badań stworzono w tym programie działanie 1.4 „Wsparcie projektów celowych”. Dzięki niemu firma może samodzielnie rozwijać prace badawcze lub zlecić ich wykonanie podmiotom zewnętrznym. Co istotne, 1.4 tworzy integralną część z działaniem 4.1 „Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R”.
Polega to na dofinansowaniu całości działań związanych z realizacją tzw. projektu celowego. Taki projekt składa się z dwóch faz – badawczej, obejmującej badania przemysłowe i/lub prace rozwojowe, oraz części wdrożeniowej. Innymi słowy, w części finansowanej z 1.4 wnioskodawca otrzymuje wsparcie dla badawczej części projektu.
Natomiast część finansowana z 4.1 obejmuje przygotowanie do wdrożenia oraz wdrożenie wyników tych badań. Ważne jest, że przedsiębiorca składa tylko jeden wniosek obejmujący te dwa etapy. Przewidziane zostały dwie rundy aplikacyjne. I tak wnioski będą przyjmowane w terminach:
>> [b]2 kwietnia – 30 kwietnia[/b] (lub do wyczerpania budżetu, jeżeli nastąpi wcześniej),
>> [b]1 października – 30 października[/b] (lub do wyczerpania alokacji).
Podobnego wsparcia można poszukiwać w działaniu 4.2 „Stymulowanie działalności B+R przedsiębiorstw oraz wsparcie w zakresie wzornictwa przemysłowego”.
To z niego da się pozyskać dotację na rozwój własnego zaplecza badawczego oraz wsparcie w zakresie opracowywania wzoru przemysłowego lub użytkowego i wdrożenia go do produkcji. W tym przypadku także zaplanowano dwie rundy aplikacyjne:
>> [b]15 lutego – 12 marca[/b] (lub do wyczerpania budżetu),
>> [b]6 września – 30 września[/b] (lub do wyczerpania budżetu).
[srodtytul]...oraz ochrona[/srodtytul]
Niezwykle istotną kwestią pojawiającą się przy okazji prowadzenia badań i wprowadzania do produkcji wynalazków jest ich skuteczna ochrona prawna. Tutaj przedsiębiorców może wspierać działanie 5.4 „Zarządzanie własnością intelektualną”.
Daje ono prawo ubiegania się o grant na pokrycie kosztów uzyskania ochrony własności przemysłowej, obejmujących m.in. koszt przygotowania, a następnie samego zgłoszenia wynalazku (wzoru) przez zawodowego pełnomocnika do właściwego organu.
Zgłoszenie nie może jednak dotyczyć wyłącznie terytorium Polski. Objęcie własności przemysłowej ochroną na terenie naszego kraju jest możliwe pod warunkiem wykorzystania trybu zgłoszenia międzynarodowego, w ramach którego obszar Polski nie jest jedynym terytorium wnioskowanej ochrony. Nabór wniosków do tego działania ma się rozpocząć 1 lutego.
Konkurs będzie mieć charakter otwarty, czyli będzie trwał aż do wyczerpania wszystkich środków.
„Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym” to chyba najważniejsze działanie w całym programie „Innowacyjna gospodarka”.
[srodtytul]Działanie 4.4, czyli szlagier programu[/srodtytul]
To z niego finansowane są poważne inwestycje w nowoczesne technologie. Efektem realizowanego projektu musi być stworzenie produktu lub usługi, które będą zupełnie nowe, nieznane na świecie.
Dodatkowo ich wprowadzenie musi się opierać na wdrożonej technologii, która nie powinna być stosowana w globalnej gospodarce dłużej niż rok. To bardzo ostre kryteria, ale nie jedyne.
Dodatkową barierą dla wielu małych i średnich firm pozostaje kwestia finansowania takich projektów. Bowiem ich minimalna wartość (na poziomie tzw. kosztów kwalifikowanych) to aż 8 mln zł. Projekty o mniejszej wartości nie będą brane pod uwagę.
Jeżeli jednak jakaś firma chciałaby spróbować swoich szans, to [b]konkurs zostanie ogłoszony 1 czerwca. Natomiast nabór wniosków będzie prowadzony w okresie 15 czerwca –15 lipca [/b](prawdopodobnie będzie to ostatni konkurs dla tego działania).
[srodtytul]Podbój rynków[/srodtytul]
Na mikro, małych i średnich przedsiębiorców planujących rozwój działalności eksportowej czeka działanie 6.1 „Paszport do eksportu”. Dzięki dotacji firma ma prawo zatrudnić ekspertów, którzy przygotują, specjalnie pod jej kątem i na jej potrzeby, plan rozwoju eksportu.
Następnie firma będzie mogła zacząć realizować ten plan m.in. poprzez udział w zagranicznych targach lub misjach gospodarczych, uzyskanie certyfikatów wymaganych na rynkach zagranicznych lub pomóc w nawiązaniu kontaktów z obcymi kontrahentami.
Warto podkreślić, że działanie to ma właśnie taki dwuetapowy charakter.
[b]Najpierw firma musi pozyskać dotację na przygotowanie planu rozwoju, a następnie na jego realizację. Nie wolno przystąpić bezpośrednio do drugiego etapu.[/b]
Dla chętnych zaplanowano na ten rok trzy rundy aplikacyjne. I tak nabór wniosków będzie prowadzony w okresach:
>> [b]15 lutego – 5 marca[/b] (lub do wyczerpania budżetu),
>> [b]31 maja – 18 czerwca[/b] (lub do wyczerpania budżetu),
>> [b]20 września – 8 października[/b] (lub do wyczerpania budżetu).
[srodtytul]E-usługi[/srodtytul]
W przypadku działania 8.1 „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej” nie ustalono jeszcze szczegółowego terminu konkursu.
Wynika to z planowanej nowelizacji przepisów (rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego) regulujących zasady przyznawania pomocy publicznej na takie cele. Jednak w harmonogramie wskazano, że konkurs powinien zostać ogłoszony w pierwszym kwartale tego roku oraz że ogółem odbędą się dwie rundy naboru wniosków.
Przypomnijmy, że działanie to skierowane jest do mikro i małych przedsiębiorców, działających na rynku nie dłużej niż 12 miesięcy oraz planujących wdrożenie nowych usług elektronicznych (tzw. e-usługi).
[ramka][b]Gdzie szukać informacji [/b]
Za realizację wszystkich działań odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Dlatego na jej stronie internetowej ([link=http://www.parp.gov.pl]www.parp.gov.pl[/link]) należy poszukiwać szczegółowych informacji, w tym:
- ogłoszenia konkursu,
- regulaminu konkursu,
- wytycznych w sprawie oceny wniosków (kryteria wyboru projektów),
- wykazu dokumentów, które należy przygotować,
- procedur i terminów składania dokumentów,
- adresów, na jakie należy przesłać dokumenty,
- terminów rozstrzygnięcia poszczególnych konkursów. [/ramka]