W 2010 r. firmy mają prawo zastosować wszystkie przewidziane w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=16CE313132751414394A91DEB4DDED31?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksie pracy[/link] okresy rozliczeniowe.

W ramach okresu rozliczeniowego oblicza się wymiar czasu pracy do przepracowania przez danego pracownika.

Dokonuje się też rozliczenia czasu pracy, czyli ustala, czy przepracowany czas mieści się w granicach norm czasu pracy.

[srodtytul]System podstawowy...[/srodtytul]

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy.

W tym też okresie należy dochować warunku przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Możliwe jest przedłużenie okresu rozliczeniowego do sześciu miesięcy w rolnictwie i hodowli, a także przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób oraz do 12 miesięcy, jeżeli jest to dodatkowo uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi mającymi wpływ na przebieg procesu pracy.

Nie jest dozwolone stosowanie przedłużonego okresu rozliczeniowego m.in. w systemie równoważnego czasu pracy, w tym przy dozorze urządzeń i pogotowiu do pracy oraz przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób.

[srodtytul]... równoważny[/srodtytul]

Okres rozliczeniowy nie może przekraczać miesiąca, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach trzech miesięcy. W jego granicach dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych okres rozliczeniowy może być przedłużony maksymalnie do czterech miesięcy.

Jeżeli równoważny czas pracy zastosowano przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy, to dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 16 godzin, a okres rozliczeniowy nie może przekroczyć miesiąca.

W przypadku stosowania równoważnego czasu pracy w stosunku do osób zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 24 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym miesiąca, a wyjątkowo trzech lub czterech miesięcy.

[srodtytul]Ruch ciągły[/srodtytul]

Przy pracach, które nie mogą być wstrzymane ze względu na technologię produkcji albo konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności, możliwe jest przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień, a jednego dnia w niektórych tygodniach w tym okresie dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin. Okres rozliczeniowy może wynosić maksymalnie cztery tygodnie.

[srodtytul]Ustawa antykryzysowa [/srodtytul]

Od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. przedsiębiorcy mogą wydłużać okresy rozliczeniowe do 12 miesięcy, niezależnie od tego, jaki system czasu pracy stosują w zakładzie pracy.

Potrzeba taka musi jednak być uzasadniona przyczynami obiektywnymi lub technologicznymi albo dotyczącymi organizacji czasu pracy.

Pracodawca powinien przy tym zadbać o zachowanie ogólnych zasad dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia pracowników i nie może naruszać przysługującego pracownikowi prawa do 11-godzinnego dobowego oraz 35-godzinnego tygodniowego odpoczynku.

W okresie stosowania przedłużonego okresu rozliczeniowego pracownik może w poszczególnych miesiącach mieć różną liczbę godzin do przepracowania.

Okresy dłuższej pracy są równoważone okresami krótszej pracy lub okresami niewykonywania pracy w ramach obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

[ramka][b]Skrócony tydzień i praca weekendowa[/b]

W pierwszym przypadku dopuszczalne jest wykonywanie pracy przez pracownika przez mniej niż pięć dni w ciągu tygodnia. W drugim praca świadczona jest w piątki, soboty, niedziele i święta.

W obu przypadkach okres rozliczeniowy wynosi maksymalnie miesiąc, a dobowy wymiar czasu pracy może zostać przedłużony do 12 godzin.[/ramka]

[i]Autorka jest specjalistką w zakresie prawa pracy w kancelarii BSJP Taylor Wessing[/i]