[b]Prowadzę mały zakład produkcyjny, który musi być czynny 24 godziny na dobę. Zatrudniam w nim siedem osób. Słyszałem, że 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, będzie dodatkowym dniem wolnym od pracy. Czy to prawda, że w zamian za to, gdy jakieś święto wypadnie w sobotę, która dla większości pracowników jest wolna od pracy, nie trzeba będzie oddawać podwładnym ekstrawolnego, które często dezorganizuje tok działalności?[/b]
Posłowie rzeczywiście rozpoczęli prace nad tego typu regulacjami, ale nawet jeśli uzyskają ona akceptację większości Sejmu, Senatu i prezydenta, na pewno nie zaczną obowiązywać ani w tym roku, ani choćby na początku 2010 r. A to dlatego, że do tego czasu pomysły posłów, o których pisze czytelnik, nie zdążą przejść całej ścieżki legislacyjnej i stać się obowiązującym prawem.
A zatem [b]święto Trzech Króli, które wypadnie w 2010 r. w środę, nadal będzie dniem pracującym. Z kolei jeśli w danej firmie dniami wolnymi z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy są soboty, to w grudniu pracodawca będzie nadal musiał, zgodnie z kodeksem pracy, udzielić zatrudnionym dodatkowego dnia wolnego.[/b] W tym miesiącu w sobotę przypadnie drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia).
Nie musi być tak, że przedsiębiorca będzie zmuszony dać wspomniane wolne wszystkim pracownikom w tym samym terminie. Jeśli sobota jest w danej firmie dniem wolnym z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, to ekstrawolne ma być wyznaczone do końca okresu rozliczeniowego.
Nie może bowiem być tak, że ten sam dzień (np. 26 grudnia) będzie wolny z tytułu święta i jednocześnie ze względu na zasadę pięciodniowego tygodnia pracy.
Inaczej bowiem nie tylko zostałaby złamana ta zasada, co byłoby wykroczeniem przeciw prawom pracownika, ale także doszłoby do przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy, przez co powstałyby godziny nadliczbowe.
[b]Obowiązek zapewnienia dnia wolnego w związku z tym, że 26 grudnia przypada w sobotę, nie obliguje pracodawcy do udzielenia go np. 24 grudnia lub 28 grudnia.[/b] To szef odpowiada za organizację czasu pracy w firmie i dba o dobro zakładu pracy. Dlatego może oddać dzień wolny w dowolnym innym dniu roboczym – do końca bieżącego okresu rozliczeniowego. Jeśli zatem obowiązuje go jednomiesięczny okres rozliczeniowy, to takie wolne ma zostać udzielone do końca grudnia.
[i][b]Podstawa prawna:[/b]
– art. 130 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r, nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]