Związek wystąpił w tej sprawie do sejmowej komisji „Przyjazne państwo”, której szefuje poseł Janusz Palikot. ZRP chciałby, aby nie było obowiązkowego bezgotówkowego regulowania zobowiązań podatkowych. Chodzi o osoby fizyczne, które prowadzą mały biznes. Wiele z tych osób otrzymuje zapłatę za swoje usługi lub towary w gotówce, a nie przez rachunek bankowy. Dla nich posiadanie rachunku firmowego to dodatkowe koszty. Związek chce, aby mogły – na cele swojego biznesu – posługiwać się też np. prywatnym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym.
Teraz nie jest to możliwe, bo art. 49 prawa bankowego (DzU z 2002 r. nr 72, poz. 665 ze zm.) przewiduje, że banki mogą prowadzić ROR jedynie dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Art. 61 ordynacji podatkowej mówi natomiast, że zapłata podatków przez prowadzących działalność gospodarczą następuje przelewem, a więc trzeba mieć firmowy rachunek.
Dlatego związek postuluje, aby doprecyzować przepis. Obowiązek prowadzenia rachunku firmowego miałyby jedynie osoby fizyczne prowadzące biznes w większej skali (np. te, które muszą prowadzić pełną księgowość). Inni mali przedsiębiorcy mogliby robić takie przelewy z prywatnego konta. Inne postulaty związku to m.in. poszerzenie definicji tzw. małego podatnika. Kwota graniczna określająca małego podatnika (800 tys. euro) powinna być odniesiona do wartości sprzedaży netto (bez VAT). Byłaby wtedy zbieżna z kwotą 800 tys. euro (liczoną wraz z VAT), której przekroczenie powoduje, że trzeba zacząć prowadzić księgi rachunkowe. „Takie zróżnicowanie nie ma żadnego uzasadnienia” – podkreśla Jerzy Bartnik w liście do komisji.
Związek chce też, aby płatnicy składek zatrudniający powyżej pięciu osób nie musieli przesyłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokumentów rozliczeniowych z certyfikowanym e-podpisem. Będzie to wymagane od 21 lipca. Postulat ten pojawiał się już podczas prac komisji Palikota. Piotr Jaworski z Krajowej Izby Gospodarczej podkreślał np., że można zastosować podobne rozwiązanie jak przy przelewach w bankowości elektronicznej (listę kodów lub hasła wysyłane esemesami).