Aktualizacja: 01.12.2024 20:56 Publikacja: 06.09.2021 12:00
Ryczałt dla nowych rezydentów od przychodów zagranicznych płatny będzie w stałej kwocie po zakończeniu roku podatkowego.
Foto: czarny_bez
Takie rozwiązania zawarto w projekcie zmian podatkowych w ramach programu Polski Ład. Jednak co istotne, zachęty podatkowe nie będą dostępne dla wszystkich, którzy zdecydują się swoją rezydencję zmienić. Z projektu wynika bowiem, że chodzi o „podatników dysponujących takim poziomem aktywów, który pozwala na lokowanie ich na terytorium Polski w przedsięwzięciach pożytecznych społecznie, mieszczących się w pojęciu społecznej odpowiedzialności biznesu”. To dla takich podatników ma zostać stworzone konkurencyjne środowisko fiskalne, bo obecne – jak wskazano w uzasadnieniu noweli – jest istotną barierą do podjęcia takich decyzji. Taki zabieg ma pozwolić na poszerzenie grupy podmiotów, które będę regulować podatki w Polsce, a w konsekwencji zwiększą się wpływy budżetowe.
Ministerstwo Finansów chce obniżyć część stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, aby ta forma opodatkowania zyskała na popularności. Z kolei już 1 stycznia 2022 r. nowi podatnicy nie będą mogli wybrać opodatkowania kartą podatkową.
Ustawa o podatku VAT określa, jakie podmioty mogą skorzystać z podmiotowego i przedmiotowego zwolnienia z VAT. Preferencja ta dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT przychodów ze sprzedaży. Aby móc skorzystać ze zwolnienia trzeba spełnić pewne warunki.
Nie można zaliczyć nadpłaty podatku wraz z oprocentowaniem na poczet dodatkowego zobowiązania podatkowego, gdyż nie jest ono podatkiem ani opłatą
Przedsiębiorcy, którzy dziś rozliczają się ze skarbówką na zasadach liniowego PIT mocno odczują nowy ład podatkowy, który ma zapanować od 2022 r. Rząd nie wycofał się bowiem z kontrowersyjnych planów zmian w odliczaniu składki zdrowotnej w ramach Polskiego Ładu.
Rękawice do demakijażu sprzedajemy do ponad 70 krajów dbając o środowisko naturalne, a teraz zamknęłyśmy obieg naszego produktu – mówią Monika Żochowska i Ewa Dudzic, współwłaścicielki spółki Phenicoptere sprzedającej pod marką Glov.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Fiskusowi kilka lat zajmie sprawne nauczenie się narzędzi kontrolnych opartych na nowym systemie raportowania danych o CIT – przewiduje Ernest Frankowski, partner i założyciel firmy IT9 zajmującej się wdrożeniami technologii związanych z rozliczeniami podatków
Górnicze koncerny oligarchów de facto nie mają z czego płacić podatków. Co druga spółka węglowa w Rosji jedzie na stratach i to dużych. Wynik finansowy całego sektora stał się w tym roku ujemny. Strata za trzy kwartały to równowartość 3,5 mld zł.
Jakie konsekwencje dla gospodarki może mieć wolna wigilia? Jakie wzywania i szanse stoją przed nią w przyszłym roku? Na ten temat rozmawialiśmy w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Miejsce we wspólnym garażu czy komórka lokatorska, w dzisiejszych czasach nie są żadnym luksusem. A jeśli do tego są prawnie związane z mieszkaniem, to fiskus nie ma żadnych podstaw, żeby kwestionować czy odbierać od nich ulgę mieszkaniową w PIT.
Pracownikowi, który korzysta z firmowego roweru, trzeba naliczyć przychód według cen z wypożyczalni. Nie można go zmniejszyć o koszty – uznał fiskus.
Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na spotkania integracyjne pracowników i członków zarządu. Z innymi uczestnikami będzie problem.
Mieszkania, które są trwałymi pustostanami, podlegają podwyższonej stawce podatku od nieruchomości jak firmowe.
Rosyjski monopolista w eksporcie rurociągowym ropy i paliw zagroził zaprzestaniem inwestycji i remontów rurociągów, jeżeli Kreml podniesie podatek CIT do 40 procent. A taka decyzja ma już zgodę rosyjskiego parlamentu i czeka tylko na podpis Putina.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas