Aktualizacja: 25.05.2018 06:30 Publikacja: 25.05.2018 06:30
Foto: Adobe Stock
W przypadku inwestycji na nieruchomości należy mieć na uwadze przede wszystkim regulacje wynikające z ustawy Prawo Budowlane, jej aktów wykonawczych, jak również aktów prawa miejscowego o charakterze planistycznym.
I tak oto okazuje się, że powierzchnia działki, którą można stosunkowo swobodnie dysponować, jest w istocie okrojona, ponieważ ustawodawca poddaje inwestycje budowlane szczególnemu reżimowi prawnemu regulującemu odległości zamierzonej budowy od granicy nieruchomości.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie w grudniu były oferowane średnio po niespełna 18,3 tys. zł za mkw., w Łodzi – po 8,6 tys. zł.
Nowe mieszkania w ciągu roku najbardziej, bo o 12 proc., zdrożały we Wrocławiu. Najmniej – o 5 proc. w Warszawie – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
W listopadzie weszły w życie przepisy nowego Prawa Komunikacji Elektronicznej, których zadaniem jest ochrona konsumentów na rynku usług telekomunikacyjnych. Czy nowe przepisy ograniczą telefony od agentów nieruchomości?
Jak duże mieszkania będzie można kupić w 2025 roku, korzystając z kredytu? Sprawdzają analitycy Metrohouse i Credipass.
Wykonywanie układu przez dłużnika w nowych terminach płatności nie oznacza, że nie jest wykonywana umowa zawarta z ZUS. Nie powstają odsetki ani od pierwotnego terminu wymagalności, ani od terminu wymagalności wskazanego w umowie z ZUS.
Czego aktualnie wymaga się od inwestora, który zamierza zmienić przeznaczenia swojego gruntu rolnego lub leśnego pod planowaną inwestycję?
W przypadku cesji praw i obowiązków z umowy deweloperskiej nie dochodzi do przeniesienia własności lokalu, lecz prawa do jego nabycia w przyszłości. Do podstawy opodatkowania VAT wlicza się więc tylko kwotę odstępnego.
W 2024 roku rosło zapotrzebowanie na usługi budowlane – wynika z analiz portalu Oferteo.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas