Inkaso i akredytywa: podobieństwa i różnice dwóch modeli płatności

Obie formy należą do uwarunkowanych rodzajów płatności, w których pieniądze przekazywane są za dokumenty, a nie bezpośrednio za dostarczany towar. Dlatego komplet dokumentów musi odpowiadać ściśle określonym warunkom. Główna różnica ujawnia się w tym, kto podejmuje decyzję o uznaniu dokumentów za prawidłowe.

Publikacja: 20.10.2017 06:30

Inkaso i akredytywa: podobieństwa i różnice dwóch modeli płatności

Foto: Fotolia.com

Inkaso dokumentowe oraz akredytywa dokumentowa należą do tzw. uwarunkowanych form płatności. Takich, w których płatność zostaje dokonana w zamian za wydanie kompletu dokumentów. Należałoby dodać, za prawidłowy komplet dokumentów. Ściśle zgodny z warunkami inkasa lub warunkami akredytywy.

Niezależnie zatem od tego, która z form zostanie wykorzystana, zadanie sprzedającego (beneficjenta inkasa lub akredytywy) sprowadza się do skrupulatnego zrealizowania tej części kontraktu, która wyznacza mu obowiązki i dokumentowania wszystkich czynności w sposób określony z kontrahentem i/lub dodatkowo bankiem. Te dokumenty będą bowiem przedmiotem oceny i na ich podstawie zapadnie decyzja o tym, czy sprzedającemu wypłacić wynagrodzenie.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki