Utrata zaufania do pracownika jako powód wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę może uzasadniać utrata zaufania do pracownika, spowodowana przez jego zachowanie obiektywnie niedopuszczalne, jeśli przekreśla to możliwość dalszej współpracy.

Publikacja: 23.09.2017 02:00

Jedną z najczęściej powoływanych przez pracodawców przyczyn wypowiedzenia leżących po stronie pracowników – obok nieprawidłowego wykonywania obowiązków czy nieosiągania oczekiwanych rezultatów pracy – jest utrata zaufania pracodawcy do pracownika. Kwestia utraty zaufania wielokrotnie była przedmiotem rozważań SN.

Przykładem jest jedno z nowszych orzeczeń SN dotyczące tej materii, tj. wyrok z 1 grudnia 2016 r. (I PK 86/16). SN orzekł wówczas, iż w razie wskazania przez pracodawcę jako przyczyny wypowiedzenia utraty zaufania spowodowanej zaistnieniem określonych zdarzeń, w pierwszej kolejności należy ocenić, czy podane przez pracodawcę okoliczności mogły uzasadnić utratę zaufania do pracownika, a następnie – pod warunkiem pozytywnego rozstrzygnięcia tej kwestii – czy utrata zaufania w tych okolicznościach uzasadnia dokonanie wypowiedzenia umowy o pracę. W uzasadnieniu do powyższego wyroku SN przypomniał, że utrata zaufania, aby stanowiła skuteczną przyczynę wypowiedzenia, powinna znajdować oparcie w przesłankach natury obiektywnej i racjonalnej, a nie być wynikiem arbitralnych ocen lub subiektywnych uprzedzeń.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki