Reklama
Rozwiń

Rzecznik TSUE: prawo do płatnego urlopu samozatrudnionych

Niezgodne z prawem Unii Europejskiej jest wymaganie od pracownika, aby skorzystał z urlopu przed ustaleniem, czy jest on uprawniony do wynagrodzenia za ten urlop.

Aktualizacja: 08.06.2017 17:14 Publikacja: 08.06.2017 14:38

Rzecznik TSUE: prawo do płatnego urlopu samozatrudnionych

Foto: Fotolia

Gdy pracodawca nie zapewnił pracownikowi płatnego urlopu, prawo do płatnego urlopu zostaje przeniesione aż do chwili, gdy miał on możliwość skorzystania z tego prawa, a w chwili rozwiązania stosunku pracy pracownik ma prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop - taki pogląd w wydanej czwartek opinii wyraził rzecznik generalny TSUE Evgeni Tanchev.

Sprawa dotyczyła C. Kinga, akwizytora przedsiębiorstwa dostarczającego i montującego okna i drzwi, działającego w Wielkiej Brytanii. Pracownik otrzymywał wynagrodzenie prowizyjne proporcjonalne do wielkości sprzedaży. Za czas urlopu nie otrzymywał wynagrodzenia, a jego umowa nie zawierała żadnego postanowienia dotyczącego płatnego urlopu. Spółka zaoferowała akwizytorowi umowę o pracę, lecz zdecydował on o kontynuowaniu działalności w formie samozatrudnienia. Pracował na rzecz firmy aż do zwolnienia go ze skutkiem od dnia jego 65 urodzin.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego