Nowe zasady obrotu gruntami rolnymi a funkcjonowanie spółek

Istotą wprowadzonych rok temu zmian jest ograniczenie kręgu podmiotów mogących nabyć nieruchomość rolną. Niektórzy twierdzą, że skutkiem nowelizacji jest nie tyle ograniczenie spekulacji ziemią, co drastyczne zmniejszenie obrotu tego typu gruntami.

Publikacja: 02.06.2017 07:00

Nowe zasady obrotu gruntami rolnymi a funkcjonowanie spółek

Foto: Adobe Stock

Z drugiej strony są głosy, że negatywny wpływ regulacji na obrót jest nieznaczny, gdyż Agencja Nieruchomości Rolnych wyposażona w prawie wszystkie możliwe mechanizmy prawnej kontroli obrotu nieruchomościami rolnymi, wydaje bardzo niewiele decyzji odmownych w zakresie zgody na nabycie.

Niedługo upłynie rok od wejścia w życie nowych regulacji dotyczących obrotu nieruchomościami rolnymi. Impulsem do uchwalenia ustawy z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości zasobu własności rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw był przede wszystkim upływ 12-letniego okresu ochronnego ograniczającego nabywanie nieruchomości rolnych w Polsce przez cudzoziemców. Jakkolwiek zmiany wprowadzone przez ustawodawcę, w tym w szczególności zmiany wprowadzone do ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej: u.k.u.z.), dotykają w praktyce wszystkich właścicieli nieruchomości rolnych, w szczególności spółki handlowe, choćby nie były kontrolowane przez cudzoziemców. Istotą wprowadzonych zmian jest istotne ograniczenie kręgu podmiotów mogących nabyć nieruchomość rolną. Dlatego też można spotkać się z komentarzami, iż skutkiem nowelizacji jest nie tyle ograniczenie spekulacji gruntami rolnymi, co w ogóle drastyczne ograniczenie obrotu tego typu nieruchomościami. Z drugiej strony pojawiają się głosy, że negatywny wpływ regulacji na obrót jest nieznaczny, gdyż Agencja Nieruchomości Rolnych (dalej: „Agencja", „ANR"), wyposażona w prawie wszystkie możliwe mechanizmy prawnej kontroli obrotu nieruchomościami rolnymi, wydaje bardzo niewiele decyzji odmownych w zakresie zgody na nabycie.Czy już czas na nowelizację

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama