Aktualizacja: 31.01.2017 06:28 Publikacja: 31.01.2017 06:28
Foto: 123RF
Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygał w sporze w sprawie przekroczenia norm hałasu przez spółkę zajmującą się recyklingiem. Naruszeń doszukał się wojewódzki inspektor ochrony środowiska.
W trakcie przeprowadzanej kontroli ustalił, że w zakładzie w porze nocnej doszło do przekroczenia norm hałasu. Przekroczenie wyniosło 3 dB/A. Postanowił więc wymierzyć karę. Wówczas spółka przesłała mu swój wniosek ze sprawozdaniem z własnych pomiarów hałasu. Nie wykazało ono, by doszło do naruszeń norm. Inspektor przeprowadził ponownie kontrolę. Wykazała ona, że przekroczenia w nocy wyniosło 5 dB/A. Na tej podstawie wymierzył karę spółce i to w podwójnej wysokości. Nie doszło bowiem do potwierdzenia danych zgłoszonych przez spółkę. Inspektor powołał się przy tym na art. 303 prawa ochrony środowiska. Zgodnie z nim, jeżeli wojewódzki inspektor w ciągu 30 dni od dnia wpływu wniosku firmy stwierdzi, że przekroczenie jest wyższe, niż podano we wniosku, lub nie ustało, wymierza nową wysokość kary i podwyższa jej wysokość dwukrotnie na okres 60 dni. Spółka odwołała się do głównego inspektora środowiska. Według niej pomiary dokonane przez wojewódzkiego inspektora nie są miarodajne, ponieważ wykonano je, kiedy w zakładzie była awaria, a powodem hałasu było zniszczenie się podłoża. Główny inspektor utrzymał jednak decyzję w mocy. Wówczas spółka odwołała się Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten uchylił obie decyzje, tj. wojewódzkiego oraz głównego inspektora. Uznał bowiem, że naruszają one przepisy. Wojewódzki inspektor dokonał pomiaru w dwóch punktach pomiarowych. Tymczasem spółka dołączyła badania przeprowadzone w jednym punkcie. Nie można było więc ukarać spółki na podstawie art. 303 prawa ochrony środowiska, ponieważ wniosek spółki o zmianę wymiaru kary nie spełniał wszystkich wymogów formalnych – uznał sąd. – Sprawdzanie spółki było niecelowe. Skoro postępowanie było bezprzedmiotowe, to powinno podlegać umorzeniu. Główny inspektor odwołał się do NSA, a ten uchylił wyrok WSA. Według NSA interpretacja przepisów dokonana przez WSA było wadliwa i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Podkreślił, że WSA niepotrzebnie skupił się na aspektach formalnych, zapominając o kwestiach merytorycznych.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Trudno znaleźć prawdziwą ofertę premium w inwestycjach mieszkaniowych, nawet tutaj na targach MIPIM w Cannes. Dla klientów z najwyższej półki niezbędne jest nieustanne myślenie o ich potrzebach, proponowanie im najwyższego standardu i jakości. Ale w naszej najnowszej inwestycji w Warszawie chcemy też stworzyć kawał miasta, który będzie otwarty dla wszystkich – mówi Rafał Kula, prezes i współzałożyciel NOHO Investment.
Fundusz private equity Greenstone kupuje od firmy Torus resztę udziałów w gdańskim biurowcu Format, stając się jedynym właścicielem budynku.
Z raportu CBRE wynika, że certyfikat zrównoważonego rozwoju daje wiele przewag. Ale diabeł tkwi w szczegółach.
Deweloper stworzy w Łodzi mieszkania serwisowane dla seniorów. Demografia wymusi więcej tego typu inwestycji.
Budowa ogrodzenia to jedna z pierwszych czynności wykonywanych po zakupie działki. Jeśli jednak mamy obok sąsiadów, sytuacja wymaga uzgodnień. Właściciele nieruchomości mogą się spotkać z propozycją współfinansowania budowy płotu lub jego wymiany. Czy trzeba na nią przystać?
Zespół deregulacyjny Rafała Brzoski proponuje usprawnienie procedur legalizacji samowoli budowlanej. Nie chodzi o wspieranie naruszania prawa, ale o bezpieczeństwo.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas