Reklama
Rozwiń

PIT: Najem prywatny bez preferencji

W przypadku zawieszenia działalności gospodarczej i zawarcia prywatnych umów najmu pokoi wchodzących w skład gospodarstwa agroturystycznego przychody podatnika z tego tytułu nie będą zwolnione z PIT.

Aktualizacja: 10.10.2016 08:56 Publikacja: 10.10.2016 08:33

PIT: Najem prywatny bez preferencji

Foto: www.sxc.hu

- Prowadzę gospodarstwo agroturystyczne wpisane do ewidencji obiektów hotelarskich i innych obiektów świadczących usługi hotelarskie prowadzonej przez urząd gminy. Działalność spełnia wymogi art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego, tzn. jest to wynajem pokoi gościnnych znajdujących się w budynku mieszkalnym położonym na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku, a liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu. Ze względu na sezonowość usług agroturystycznych zamierzam rozszerzyć świadczone usługi o wynajem prywatny pokoi mieszkalnych dla pracowników firm przebywających w delegacjach. Natomiast po sezonie urlopowym z końcem października chciałabym zawiesić działalność gospodarstwa agroturystycznego oraz zawrzeć umowę najmu prywatnego i zgłosić w urzędzie skarbowym wybór opodatkowania najmu prywatnego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czy można prowadzić działalność agroturystyczną spełniającą wymogi określone w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT (wynajem dla osób przebywających na wypoczynku), a więc zwolnioną z podatku dochodowego i równocześnie prowadzić wynajem prywatny pokoi mieszkalnych firmom na cele mieszkalne, opodatkowany ryczałtem? – pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Prawo w firmie
Weszła w życie ustawa zawierająca pierwszy pakiet rozwiązań deregulacyjnych
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama