Reklama
Rozwiń

Pieniądze po zakończeniu angażu pod pewnymi warunkami

Odprawa może przysługiwać pracownikowi zarówno po otrzymaniu definitywnego wypowiedzenia, jak i po wręczeniu wypowiedzenia zmieniającego warunki zatrudnienia lub płacy, gdy podwładny się na to nie godzi.

Publikacja: 07.08.2016 08:18

Pieniądze po zakończeniu angażu pod pewnymi warunkami

Foto: 123RF

Prawo do odprawy pieniężnej, o której mowa w art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 192 ze zm., dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych) przysługuje pracownikom, z którymi pracodawca, zatrudniający co najmniej 20 osób rozwiązuje stosunek pracy w zakresie zwolnień grupowych (art. 1 ustawy) albo w tzw. zwolnieniach indywidualnych (art. 10 ust. 1 ustawy). Co do zasady odprawa taka będzie więc przysługiwać etatowcom, z którymi stosunek pracy ustał w drodze oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę, a także na mocy porozumienia stron, jeśli w zakładzie zatrudnionych jest co najmniej 20 pracowników.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego