Rz: Czy każdy grunt i budynek będący w posiadaniu przedsiębiorcy jest opodatkowany wyższą stawką podatku od nieruchomości?

Maja Fabrowska: Co do zasady według ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wszyscy przedsiębiorcy płacą podatek od nieruchomości od gruntów i budynków według stawki najwyższej. Ta zasada nie ma zastosowania do osób prawnych. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne zauważyły, że osoba fizyczna występuje w obrocie gospodarczym w dwóch rolach. Z jednej strony jest osobą prywatną dysponującą majątkiem osobistym (np. mieszkaniem). Z drugiej strony jest przedsiębiorcą posiadającym majątek na cele prowadzenia działalności gospodarczej (np. fabrykę). Postępowanie podatkowe prowadzone wobec tych osób nie powinno opierać się tylko na stwierdzeniu, że skoro osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą i jest wpisana do rejestru przedsiębiorców, to wszystkie nieruchomości, które posiada i nabywa powodują, że należy je opodatkować stawką najwyższą. Przy ustaleniu, czy określona nieruchomość wchodzi w skład przedsiębiorstwa, organy powinny ustalić: czy właściciel danej nieruchomości nabył ją do majątku osobistego, czy jest ona związana z prowadzeniem działalności gospodarczej, czy podatnik wprowadził tę nieru- chomość do ewidencji środków trwałych, czy dokonywano odpisów amortyzacyjnych, czy wliczono jakiekolwiek wydatki do kosztów uzyskania przychodu, czy rozliczono w ramach działalności jakiekolwiek nakłady remontowe, modernizacyjne w poczet pośrednich lub bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów. Dopiero po ustaleniu tych okoliczności można stwierdzić na jakie cele osoba fizyczna wykorzystuje grunty i budynki i zastosować właściwą stawkę podatkową.

Czy przedsiębiorca, który nie używa części nieruchomości, musi płacić od niej podatek od nieruchomości według wyższej stawki?

Tak jak wspomniałam, zależy to od tego czy przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą jest osoba fizyczna, czy osoba prawna. Jeśli zatem osoba fizyczna używa na cele prowadzenia działalności gospodarczej tylko część mieszkania np. jeden z trzech pokoi, to płaci podatek od nieruchomości według stawek najwyższych tylko od pomieszczenia, w którym taką działalność gospodarczą prowadzi.

Kiedy nieruchomość można wyłączyć z opodatkowania?

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje, że wyłączone z opodatkowania podatkiem od nieruchomości są np. użytki rolne, lasy, grunty zajęte pod pasy drogowe dróg publicznych. Jeśli chodzi o przedmioty opodatkowania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, to ustawa pozwala wyłączyć, a w konsek- wencji stosować niższe stawki, w odniesieniu budynków mieszkalnych lub ich części, gruntów objętych rewitalizacją oraz budynków lub ich części, w odniesieniu do których została wydana decyzja ostateczna organu nadzoru budowlanego lub górniczego, na podstawie której trwale wyłączono z użytkowania daną nieruchomość. Przed 1 stycznia 2016 r. grunt lub budynek, który był niewykorzystywany w działalności gospodarczej ze względów technicznych (np. skażenie chemiczne, bakteriologiczne), podlegał opodatkowaniu stawkami niższymi. Obecnie nie ma już takiej możliwości. Jeśli budynek jest nieużytkowany lub niewykończony - nie nadaje się do remontu, odbudowy lub wykończenia, to trzeba wystąpić do właściwego organu nadzoru budowlanego lub górniczego, który nakaże właścicielowi lub zarządcy rozbiórkę tego obiektu i uporządkowanie terenu. Przejściowe nieużytkowanie budynku nie daje preferencji w opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

—rozmawiała Aleksandra Tarka