Pracownica bezzasadnie odstąpiła od świadczenia zadań służbowych, gdyż nie zgadzała się z decyzjami szefostwa dotyczącymi wewnętrznej polityki firmowej. Chodziło o podpisanie umowy sprzedaży kosmetyków do twarzy z pewnej serii, co do której pracownica miała zastrzeżenia jakościowe. Pracodawca ich nie podziela. Czy może wypowiedzieć jej angaż? – pyta czytelniczka.

Etatowiec musi wykonywać polecenia przełożonego, które dotyczą pracy, a nie są sprzeczne z prawem bądź angażem. Tak stanowi art. 100 § 1 kodeksu pracy.

Praca podporządkowana

Podwładny ma prawo powstrzymać się od realizacji zadań służbowych tylko wtedy, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i bezpośrednio zagrażają jego zdrowiu lub życiu albo jeżeli wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom (art. 210 § 1 k.p.). Oczywiście, o odstąpieniu od pracy z tych powodów etatowiec musi niezwłocznie powiadomić przełożonego.

W wyroku z 7 kwietnia 2011 r. (I PK 239/10) Sąd Najwyższy stwierdził, że pracownik zobowiązany jest do wykonywania pracy podporządkowanej, a zatem musi wykonywać pracę pod kierownictwem pracodawcy i w sposób przez niego określony. Nie należy do jego roli decydowanie o racjonalności działań, których podjęcie poleca mu pracodawca. Wprawdzie pracownik może krytykować decyzje zatrudniającego, jednak pod warunkiem, że jego opinie są uzasadnione oraz wyrażane z umiarem i w odpowiedniej formie. Zastrzeżenia wobec działań pracodawcy nigdy nie mogą oznaczać odstąpienia od pracy. Zaprzestanie pracy to naruszenie podstawowych powinności służbowych, które uzasadnia zakończenie współpracy z pod- władnym, np. z zachowaniem okresu wypowiedzenia (art. 30 § 1 pkt 2 k.p.). Wynika to z wyroku Sądu Najwyższego z 19 marca 2014 r. (I PK 187/13).

Co radzić

Odpowiadając zatem na pytanie czytelniczki, ma ona prawo wypowiedzieć umowę podwładnej za to, że odstąpiła od świadczenia zadań służbowych, ponieważ nie zgadzała się z decyzjami szefostwa dotyczącymi wewnętrznej polityki firmowej (patrz przykład oświadczenia woli pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę z powodu nieuzasadnionego odstąpienia od wykonywania pracy). To nie ona bowiem decyduje o tym, z kim zatrudniający może (albo nie) nawiązać współpracę handlową i w jej zakresie podpisać kontrakt.

Przykład oświadczenia woli pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę z powodu nieuzasadnionego odstąp

Przykład oświadczenia woli pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę z powodu nieuzasadnionego odstąpienia od wykonywania pracy. * Założenie na potrzeby niniejszego pisma: umowa Olimpii Igrekowskiej jest bezterminowa

Foto: Rzeczpospolita

—Anna Borysewicz, adwokat

podstawa prawna: art. 30 § 1 pkt 2 oraz art. 100 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1502 ze zm.)