Warto szkolić pracowników z cyberbezpieczeństwa. Ale połowa firm tego nie robi

Polskie firmy coraz częściej padają ofiarą cyberataków. Najsłabszym elementem systemu są zwykle ludzie, dlatego warto przede wszystkim inwestować w szkolenie pracowników z tego zakresu, tak aby wiedzieli jak reagować w razie takiego incydentu.

Publikacja: 27.09.2024 07:26

Warto szkolić pracowników z cyberbezpieczeństwa. Ale połowa firm tego nie robi

Foto: Adobe Stock

Jak wynika z raportu „Cyberportret polskiego biznesu: Bezpieczeństwo cyfrowe oczami ekspertów i pracowników” przygotowanego przez ESET i DAGMA Bezpieczeństwo IT, aż jedna piąta respondentów padła ofiarą cyberataku w miejscu pracy, a co trzeci ma taką osobę w kręgu rodziny lub znajomych. Realnie liczba ta może być jeszcze większa, gdyż przy pytaniu o to, z jakim konkretnie działaniem hakerów się zetknęli, tylko 28 proc. nie zaznaczyło żadnej odpowiedzi. Może to wynikać z niskiej świadomości cyberbezpieczeństwa, ale także z tego, że najczęściej udzielane odpowiedzi jak maile z nieznanych adresów (47 proc.), telefony z nieznanych numerów (41 proc.) oraz alerty programów antywirusowych (32 proc.), nie zawsze muszą skończyć się skutecznym atakiem.

Pozostało 93% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Prawo w firmie
Należyta staranność to nie bat na przedsiębiorców
Prawo w firmie
Czy kupowanie fałszywych opinii w internecie da korzyści podatkowe?
Prawo w firmie
Zmiany w załatwianiu spraw ze skarbówką. Chodzi o kontakt z pracownikami US
Prawo w firmie
Sygnaliści. Jak będzie działał mechanizm zgłoszeń zewnętrznych