Przedsiębiorcy w dniu wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego dostaną NIP oraz Regon i będą mogli natychmiast rozpocząć działalność. Nie będą dołączać dodatkowych zgłoszeń do urzędu skarbowego, GUS i ZUS. Po zarejestrowaniu w KRS od ręki dane z rejestru będą przekazywane elektronicznie do GUS i Centralnego Rejestru Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników, co powoduje automatyczne nadanie REGON i NIP.

Zmiany te przewiduje nowela ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości.

Nadal będzie istniał obowiązek przedłożenia danych uzupełniających niezbędnych w urzędzie skarbowym, GUS i ZUS, których nie ujawnia się w KRS, np. numer rachunku bankowego. Dane te będzie można złożyć na jednym formularzu: do urzędu skarbowego (w ciągu 21 dni od wpisu do KRS), a ten przekaże je dalej. Składanie danych uzupełniających, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, nie wstrzyma rozpoczęcia działalności.

Jedno okienko działa od marca 2009 r., ale resort sprawiedliwości przyznaje, że jedno było tylko miejsce składania dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Często rejestracja spółki się wydłużała.

etap legislacyjny: trafi do Senatu