Firmy, które wykupią klauzulę loss assistance, otrzymają od ubezpieczyciela pomoc firmy restytucyjnej, której zadaniem jest zorganizowanie i rozpoczęcie działań mających na celu zabezpieczenie mienia w ubezpieczonej lokalizacji przed powstawaniem dalszych szkód oraz zminimalizowanie rozmiarów szkody, która już powstała. Pomoc ubezpieczonej firmie zostanie udzielona bez oczekiwania na zakończenie procesu likwidacji szkód.

– W praktyce oznacza to, że w razie szkody firma restytucyjna przystępuje do działania natychmiast po zgłoszeniu. Ma 10 godzin na reakcję.  Podejmuje działania, jeszcze zanim odpowiedzialność za szkodę zostanie potwierdzona w toku likwidacji. Jeśli w późniejszym czasie okaże się, że restytucja dotyczyła mienia nieobjętego polisą, to ubezpieczyciel i tak pokrywa koszty takiej restytucji do limitu 15 tys. zł – tłumaczy Tomasz Szejnoch, dyrektor Biura Ubezpieczeń Majątkowych w Gothaer.

Klauzula loss assistance ma charakter zapobiegawczy, co oznacza, że w sytuacjach szkody, której nie da się uniknąć, ponieważ zaistniało już zdarzenie ją powodujące (np. nieuniknione straty w związku ze zbliżającą się falą powodziową), firma restytucyjna podejmuje kroki mające na celu zminimalizowanie zakresu szkody (np. używa worków z piaskiem w fabryce znajdującej się na terenie zagrożonym powodzią).  Prace polegające na ratowaniu mienia mają również charakter odtworzeniowy, zatem firma może liczyć na restaurację np. zalanych zbiorów bibliotecznych lub dokumentów zależnie od stopnia ich zniszczenia.

Przykład

Po pożarze hali produkcyjnej  ?i po ukończeniu akcji gaśniczej przez straż pożarną firma restytucyjna oczyści halę ?z pozostałości pożaru i zabezpieczy ocalałe maszyny ?przy użyciu specjalistycznego oleju i urządzeń osuszających, ?co zapobiegnie gwałtownej korozji wskutek działania żrących osadów popożarowych.

Przykład

Firma restytucyjna po powodzi, podczas której zalana została biblioteka uczelni, dokładnie osuszyła  księgozbiór. Służyły ?do tego specjalne komory próżniowe wykorzystujące zasadę sublimacji, pozwalające na odzyskanie większości papierowych dokumentów.

Klauzule loss assistance nie są jeszcze powszechne na polskim rynku. Ostatnio wprowadził ją Gothaer dla największych klientów korporacyjnych. Roczna składka przekracza 50 tys. zł, ale wynikająca z klauzuli pomoc w zakresie restytucji mienia nie jest dodatkowo płatna i może zostać zawarta w cenie polisy.

Na co może liczyć przedsiębiorca

Ubezpieczyciel pomoże po szkodzie  ?w ramach restytucji mienia w: