Dzisiaj wchodzi w życie nowela rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Nowe przepisy rozszerzają katalog powodów, dla których rodzic będzie mógł usprawiedliwić nieobecność w pracy. Otrzyma prawo złożenia pracodawcy takiego oświadczenia zawsze, gdy okaże się, że niespodziewanie zamknięto klub dziecięcy, a jego dzieckiem nie ma kto się zająć. Co więcej, w ten sam sposób usprawiedliwi nieobecność w pracy, jeśli jego dzieckiem (do lat ośmiu) z powodu choroby nie będzie mogła zająć się niania albo opiekun dzienny.
Przepisy wskazują jednak wyraźnie, że rodzic może usprawiedliwiać nieobecność w pracy z powodu choroby tylko legalnie zatrudnionej niani. Czyli rodzice powinni mieć z nią podpisaną umowę uaktywniającą.
W takich przypadkach opiekun będzie mógł dostarczyć pracodawcy oświadczenie i zaświadczenie lekarskie. Jednocześnie otrzyma zasiłek opiekuńczy.
Do tej pory rodzice nieposyłający dziecka do przedszkola lub żłobka nie mogli liczyć na zwolnienia z pracy i zasiłek opiekuńczy, np. z powodu choroby niani.
Nowela ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przyznała im jednak w takich sytuacjach zasiłek opiekuńczy. Teraz minister pracy dostosowuje do niej rozporządzenie o nieobecnościach.
Podstawa prawna: rozporządzenie ministra pracy z 15 listopada 2013 r. DzU z 21 listopada, poz. 1359