Czy wypłata dywidendy w formie rzeczowej będzie z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych neutralne podatkowo? Czy spowoduje to powstanie po stronie spółki przychodu?

Stan faktyczny

Przedstawiciel spółki z o.o. wystąpił do ministra finansów o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. Zapytał, czy wypłata dywidendy w formie rzeczowej, a w szczególności przekazanie wspólnikom prawa własności nieruchomości, spowoduje powstanie w spółce przychodu w rozumieniu ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z planowanym podziałem zysku spółka, w oparciu o uchwałę zgromadzenia wspólników, zaplanowała wypłacić wspólnikom dywidendę w formie niepieniężnej, w postaci przeniesienia na ich rzecz prawa własności nieruchomości, której rynkowa wartość odpowiadałaby kwocie zobowiązania spółki z tytułu zysku przeznaczonego do podziału.

Zdaniem firmy wypłata na rzecz wspólników dywidendy niepieniężnej/rzeczowej będzie zdarzeniem neutralnym w podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z tym po stronie spółki nie powstanie przychód do opodatkowania. Jedynie co ulegnie zmianie, to rodzaj aktywów, które pozostaną w spółce po wypłacie dywidendy – zamiast gotówki zostanie wydana nieruchomość.

Ministerstwo Finansów uważało jednak inaczej. Jego zdaniem z punktu widzenia podatkowego sytuacja jest taka sama jak ta, w której podatnik dokonuje odpłatnego zbycia nieruchomości, osiągając przychód podlegający opodatkowaniu. Ponadto w sytuacji przekazania składników majątkowych, które skutkuje przejściem własności nieruchomości ze spółki na wspólników, firma uzyskuje, w zamian za przekazanie składników majątkowych, korzyść majątkową polegającą na zwolnieniu się z obowiązku wypłaty dywidendy, co powoduje powstanie w spółce przychodu.

Spółka, po bezskutecznym wezwaniu do usunięciu naruszenia prawa, wniosła skargę do sądu na interpretację, domagając się jej uchylenia w całości.

Konkluzja, wyrok

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (I SA/Wr 200/13 sygnatura akt) zauważył przede wszystkim, że źródłem dywidendy w spółce jest zysk oraz, co jest bezsporne, dywidenda może być wypłacona zarówno w formie pieniężnej, jak rzeczowej.

Zdaniem sądu wypłata z zysku w formie rzeczowej nie różni się, jeżeli chodzi o konsekwencje podatkowe, od dywidendy wypłacanej w formie pieniężnej. Przeniesienie własności części nieruchomości w wyniku wypłaty dywidendy nie ma charakteru odpłatnego zbycia prawa rzeczowego. Nieuzasadnione jest zatem twierdzenie, że zdarzenie takie rodzi obowiązek podatkowy po stronie spółki przekazującej dywidendę.

Wypłata z zysku w formie rzeczowej spowoduje natomiast przesunięcie danej pozycji z aktywów na pasywa w bilansie spółki. Nie powstanie jednak z tego tytułu żadne przysporzenie majątkowe, a więc przychód podatkowy w spółce na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

WSA uznał, że w tej konkretnej sprawie doszło do naruszenia przez organ podatkowy art. 12 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 14 tejże ustawy, jak też art. 121 § 1 Ordynacji podatkowej. W związku z tym sąd uchylił interpretację Ministerstwa Finansów.

—Sławomir Stalmach