- Na czas urlopu wychowawczego pracownicy zatrudniliśmy osobę na zastępstwo. Zastępowana złożyła pismo w sprawie rozwiązania angażu za porozumieniem stron. Czy zastępca może nadal być zatrudniony na umowie na zastępstwo, jeśli od dnia rozwiązania angażu z naszą pracownicą zastępowałby inną nieobecną osobę?

Nie.

Umowa na zastępstwo zawarta została na czas nieobecności konkretnej osoby. Zakończenie przez nią zatrudnienia skutkuje także zakończeniem zatrudnienia zastępcy.

Strony umowy na zastępstwo mogą jednak zawrzeć porozumienie zmieniające, na mocy którego przedłużą umowę na okres zastępowania innej osoby. W tym wypadku trzeba jednak zmienić zarówno nazwisko osoby zastępowanej, jak i warunki, na jakich będzie zatrudniony zastępca.

- Pracownica niedługo rodzi. Na czas jej nieobecności związanej z urlopem macierzyńskim i późniejszym urlopem wypoczynkowym chcielibyśmy przyjąć inną osobę na zastępstwo. Czy możemy zawrzeć taką umowę wcześniej, aby nasza dotychczasowa pracownica mogła wdrożyć zastępcę do pracy?

Nie.

Umowę na zastępstwo zawiera się na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika. Okres jej obowiązywania nie może wykraczać poza czas tej absencji, w tym nie może go poprzedzać. Nie wolno zatem przyjąć umowy na zastępstwo, zanim zastępowana zacznie urlop macierzyński. Umowę taką można jednak poprzedzić umową o pracę na okres próbny nie przekraczający 3 miesięcy.

- W środę złożyliśmy wymówienie zatrudnionemu na zastępstwo. Kiedy upłynie okres jego wypowiedzenia – w sobotę czy w poniedziałek?

Artykuł 331 k.p. wprowadza bardzo krótki okres wypowiedzenia dla tej umowy. Wynosi on 3 dni robocze, bez względu na długość jej trwania. Na sposób liczenia tego terminu wskazuje w swoich wyjaśnieniach tak samo Państwowa Inspekcja Pracy (pismo z 1 marca 2010 r., GPP-517-4560-14-1/10/PE/RP, Rzeczpospolita/DF 2010/66/4), jak i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (pismo z 1 marca 2010 r., Rzeczpospolita/DF 010/66/4).

Przy rozpatrywaniu tej kwestii należy pamiętać o art. 151

9

§ 1 k.p. Określa on pojęcie dni wolnych od pracy. Są nimi niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy. Przez dni robocze należy zatem rozumieć wszystkie dni, które nie są niedzielami i świętami ustawowo uznanymi za dni wolne od pracy. Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia.

Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło. Zatem trzydniowy okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo, złożonego w środę, upłynie w sobotę. I to nawet jeśli w tym konkretnym wypadku jest to dzień wolny z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Podobnie nie ma znaczenia to, że w rozkładzie czasu pracy osoby (np. zatrudnionej w niepełnym wymiarze czy w systemie równoważnego czasu pracy) występuje więcej dni wolnych od pracy. Licząc okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo, uwzględniamy kolejne dni z wyjątkiem niedziel i świąt.