Czy pracownicy sklepu z bronią muszą spełniać jakieś specjalne wymagania?

Tak.

Zgodnie z prawem w sklepie z bronią może pracować tylko i wyłącznie osoba, która ma ukończone 21 lat, posiada nienaganną opinię, wydaną przez komendanta powiatowego (miejskiego) policji, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania oraz nie może być objęta toczącym się postępowaniem lub być karana za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe lub umyślne wykroczenie skarbowe.

Czy można broń wysyłać klientom pocztą?

Tak.

Jednak wymogi, jakie musi spełnić operator pocztowy, czynią taką usługę bardzo drogą i nieopłacalną dla klienta. Istnieje bowiem obowiązek przesyłania broni w zaplombowanej i chronionej przez cały czas przez uprawnionego pracownika ochrony paczce, a w przypadku potrzeby jej składowania (np. w nocy) – można to robić tylko i wyłącznie w magazynie broni. Jest to więc bardzo kłopotliwe.

W jaki sposób przedsiębiorca potwierdza brak zaburzeń psychicznych?

Każdy pracownik sklepu, jak i przedsiębiorca, musi przedstawiać raz na pięć lat wyniki badań psychiatrycznych i psychologicznych, których zakres, kompetencję lekarzy oraz ich koszt określa rozporządzenie ministra zdrowia z 22 sierpnia w sprawie badań psychiatrycznych i psychologicznych osób ubiegających się lub posiadających prawo do wykonywania lub kierowania działalnością gospodarczą albo bezpośrednio zatrudnionych przy wytwarzaniu i obrocie materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Zaświadczenie lekarskie jest ważne przez trzy miesiące od momentu jego wystawienia. Od decyzji lekarza przysługuje prawo do odwołania. Dokumentację medyczną związaną badaniami przechowuje się 10 lat. Koszt badania psychologicznego i psychiatrycznego w każdym przypadku wynosi 15 proc. przeciętnego wynagrodzenia pracownika.

Czy osoba, która chce założyć sklep z bronią, musi przejść specjalne szkolenie?

Tak.

Ze względów bezpieczeństwa przedsiębiorca, który planuje zajmowanie się obrotem bronią, musi udokumentować przygotowanie zawodowe do wykonywania lub kierowania działalnością gospodarczą w tym zakresie.

Zakres szkolenia, wykaz instytucji upoważnionych do prowadzenia szkolenia oraz wysokość opłat z nim związanych określa rozporządzenie ministra gospodarki z 25 września 2002 r. w sprawie szkolenia potwierdzającego przygotowanie zawodowe do wykonywania lub kierowania działalnością gospodarczą w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją i wyrobami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym oraz obrotu technologią o tym przeznaczeniu.

W trakcie szkolenia nabywa się umiejętności przeciwdziałania zagrożeniom zewnętrznym związanym z prowadzeniem obrotu bronią. Pozwala ono na poznanie bezpiecznej i higienicznej pracy oraz zagrożeń dla życia i zdrowia ludzi, mienia, środowiska naturalnego i bezpieczeństwa publicznego oraz ich eliminacji. Szkolenie trwa około czterech dni, a jego koszt zgodnie z prawem nie powinien być wyższy niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w poprzednim kwartale.

Kto może prowadzić szkolenie przygotowujące do wykonywania działalności polegającej na sprzedaży broni?

Upoważnionymi jednostkami do przeprowadzenia szkolenia jest w sumie 7 instytucji, w tym Instytut Przemysłu Organicznego w Warszawie, Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce, Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii w Warszawie, Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej we Wrocławiu, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych w Warszawie, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie.

Kurs kończy się testem (wynik pozytywny jest po zdobyciu co najmniej 75 proc. punktów), który w przypadku niepowodzenia można powtarzać dopiero po 6 miesiącach.