Prawie 5,5 tys. przedsiębiorców w kwietniu 2013 roku wystąpiło ponownie o REGON, pomimo, że GUS nadał im już wcześniej indywidualny numer statystyczny. Dla przypomnienia – w przypadku osoby fizycznej numer REGON jest przypisywany do numeru PESEL i jest niezmienny, nadawany raz na całe życie. Posiadanie REGON-u wynika przeważnie z wcześniejszego prowadzenia działalności gospodarczej lub gospodarstwa rolnego.
Założenie, zawieszenie, wznowienie, zaprzestanie działalności gospodarczej lub dokonanie zmiany w jej przedmiocie powoduje tylko aktualizację danych zawartych w rejestrze REGON Głównego Urzędu Statystycznego.
Kolejną nieprawidłowością, która pojawia się przy wypełnianiu wniosku w CEIDG, jest błędny numer lub seria dowodu osobistego. Przyszli przedsiębiorcy omyłkowo wpisują za krótkie lub za długie oznaczenia swojego dokumentu tożsamości.
Podczas zakładania lub zawieszania działalności gospodarczej coraz więcej przedsiębiorców podaje także wcześniejszą datę niż dzień złożenia wniosku. W takim przypadku system wskazuje na nieprawidłowość i nakazuje wpisać datę bieżącą lub przyszłą. W kwietniu 2013 r. błąd taki popełniło prawie 3,5 tys. przedsiębiorców.
System CEIDG zarejestrował również ponad 1 tys. wpisów z powtarzającymi się numerami PESEL, NIP lub REGON. Podobna liczba przedsiębiorców wpisała przeszłą datę złożenia wniosku. Także termin zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej nie może być późniejszy niż dzień złożenia wniosku.
Często zdarza się również, że system CEIDG wykrywa, że adres korespondencyjny lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej nie są zgodne z bazą TERYT. Jest to rejestr podziału terytorialnego kraju prowadzony przez GUS. Znajdują się w niej właściwe nazwy jednostek podziału terytorialnego, miast, miejscowości wiejskich i ulic występujących w adresie wraz z ich identyfikatorami nadanymi w rejestrze TERYT.
—M onika Piątkowska dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej w Ministerstwie Gospodarki