– Lotnictwo, to chyba najdynamiczniej rozwijająca się gałąź przemysłu innowacyjnego w Polsce. Polska  posiada bardzo silne ośrodki akademickie i instytuty badawcze specjalizujące się  w branży lotniczej. Mamy przede wszystkim wysoko wykwalifikowane kadry, co systematycznie kusi globalne koncerny do inwestowania w naszym kraju. Aby w dalszym ciągu budować polską pozycję w branży lotniczej musimy koncentrować się nie tylko na zadaniach procesowych związanych z technikami wytwarzania, ale także tworzyć własne innowacyjne technologie, które mogą mieć szansę na skuteczne wdrażanie na rynkach światowych – wskazuje prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

I rzeczywiście światowy przemysł lotniczy to jeden z nielicznych sektorów, w którym wkład w badania i rozwój mają polscy naukowcy. To w naszym kraju zostały opracowane lub są wykonywane komponenty do samolotowych silników  takich firm jak General Electric, Pratt & Whitney, Airbus, Boeing, Mitsubishi czy Lockheed Martin. Równie wysoką pozycję zajmuje produkcja śmigłowców polskiej konstrukcji PZL Sokół i PZL SW-4, wytwarzanych w wielu wersjach zależnych od potrzeb wykonywanych misji. Rodzimej konstrukcji jest również samolot szkolno-treningowy PZL 130 ORLIK oferowany w Polsce i na rynkach światowych. Istotne, chociaż niszowe znaczenie mają działania w zakresie projektowania i wytwarzania zaawansowanych szybowców oraz samolotów ultralekkich i bezzałogowych (jest to głównie obszar aktywności małych i średnich przedsiębiorców).

Warto zatem rozwijać ten potencjał. A służyć temu będą środki przekazane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które zobowiązało się zainwestować 300 mln zł w badania naukowe, prace rozwojowe i działania wspierające transfer ich wyników do przemysłu lotniczego. 200 mln zł przekażą Dolina Lotnicza w Rzeszowie, Wielkopolski Klaster Lotniczy w Kaliszu i Federacja Firm Lotniczych Bielsko w Bielsku-Białej. Wnioskodawcami w programie mogą być wyłącznie konsorcja naukowo-przemysłowe składające się co najmniej z jednego przedsiębiorcy będącego liderem konsorcjum (dla części programu musi być to dodatkowo firma sektora MSP). Pierwszy nabór wniosków będzie prowadzony od 15 maja do 13 lipca br. Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie NCBiR.