W czasie urlopu wychowawczego urodziłam drugie dziecko. Ostatnia transza zasiłkowa była o połowę mniejsza od poprzedniej. Na moje pytanie dlaczego, szef odparł, że należą mi się pieniądze za 18 tygodni, a nie za 20 jak przy pierwszej córce. Czy rzeczywiście tak jest? Czy w takiej sytuacji urlop wychowawczy automatycznie się nie przerywa, a pracownica przechodzi na urlop macierzyński?
Wszystko wskazuje na to, że pracodawca ma rację. W praktyce spotyka się sytuacje, gdy pracownica rodzi kolejne dziecko będąc na wychowawczym. Trzeba jednak pamiętać, że urlop macierzyński nie przysługuje pracownicy w okresie urlopu wychowawczego. Taka podwójna mama ma jedynie prawo do zasiłku macierzyńskiego.
I to zazwyczaj czasowo okrojonego. A to dlatego, że jeżeli świadczenie przysługuje w całości w okresie trwania urlopu wychowawczego, to przysługuje w wymiarze odpowiadającym długości urlopu macierzyńskiego przysługującego po porodzie, a więc czas wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest krótszy o dwa tygodnie.
Przykład
mniej o dwa tygodnie
Pani Agata od 1 stycznia 2011 r. przebywa na urlopie wychowawczym udzielonym na trzy lata (tj. do 31 grudnia 2013 r.). 5 marca 2013 r. urodziła drugie dziecko. Powicie kolejnego potomka w trakcie urlopu wychowawczego nie powoduje przerwania tego wolnego i przejścia na urlop macierzyński. Pracownicy przysługuje jedynie zasiłek macierzyński przez okres odpowiadający długości urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj. 18 tygodni (jedno dziecko urodzone przy jednym porodzie: 20 tygodni minus dwa tygodnie).
Okres pobierania zasiłkowych pieniędzy nie uszczupla się jedynie wtedy, gdy urlop wychowawczy skończy się przed zakończeniem pobierania zasiłku macierzyńskiego w pełnym wymiarze odpowiadającym długości urlopu macierzyńskiego.
W tym przypadku po skończeniu urlopu wychowawczego pracownica przebywać będzie na urlopie macierzyńskim i przysługiwać jej będzie zasiłek macierzyński do końca okresu przebywania na urlopie macierzyńskim.
Przykład
jeden dzień dłużej
Pani Aneta była na urlopie wychowawczym, o który wnioskowała do 31 marca 2013 r. 11 lutego 2013 r. urodziła bliźnięta. Pracownica do końca marca przebywać będzie na urlopie wychowawczym udzielonym na opiekę nad starszym dzieckiem – pobierając jednocześnie zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia bliźniaków.
Natomiast po zakończeniu urlopu wychowawczego, tj. od 1 kwietnia 2013 r. automatycznie rozpocznie ona wykorzystywanie pozostałej części urlopu macierzyńskiego, aż do wyczerpania 31 tygodni, liczonych od dnia porodu. Ostatnim dniem macierzyńskiego dla pani Anety będzie 15 września 2013 r.
Podstawa prawna:
art. 29 ust. 3 i 7 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.)