Kancelaria Premiera opublikowała wczoraj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z zapowiedzianym w drugim exposé wydłużeniem do roku urlopu macierzyńskiego. W myśl przygotowanej w Ministerstwie Pracy nowelizacji od 1 września 2013 r. matka lub ojciec nowo narodzonego lub adoptowanego dziecka będą mogli złożyć wniosek o przyznanie dodatkowych 26 tygodni urlopu rodzicielskiego (po zakończeniu urlopu macierzyńskiego).
W myśl aktualnej wersji projektu kobiety, które urodzą dziecko w styczniu i lutym 2013 r., nie mogą liczyć na to, że zyskają prawo do nowego, wydłużonego urlopu. Dopiero te, które urodzą w połowie marca przyszłego roku, mogą się spodziewać, że urlop macierzyński przyznany im na obecnych zasadach (czyli 20 tygodni podstawowego macierzyńskiego plus dodatkowe sześć tygodni urlopu przyznawanego na wniosek) będzie nadal trwał, gdy od 1 września 2013 r. wejdą w życie nowe przepisy. Tylko wtedy będą mogły złożyć wniosek o dodatkowy urlop rodzicielski. Kancelaria zastrzega jednak, że projekt trafił dopiero do konsultacji społecznych, nie wiadomo więc, kiedy zostanie uchwalony i czy nie przesunie się data jego wejścia w życie. Nie można też wykluczyć, że w wyniku konsultacji ulegnie on zmianie i obejmie kobiety, których urlopy macierzyńskie zakończą się przed wejściem nowych przepisów w życie. Kancelaria podkreśla, że nawet w obecnym brzmieniu nowe przepisy obejmą zdecydowaną większość kobiet, które urodzą dzieci w 2013.
Będą dwa sposoby na skorzystanie z dodatkowego urlopu. Pierwszy zakłada, że kobieta w jednym wniosku wystąpi o przyznanie wszystkich części przysługującego jej urlopu, czyli 20 tygodni podstawowego i sześciu tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Przez cały czas trwania urlopu będzie otrzymywała 80 proc. swojego wynagrodzenia. Kobiecie, która najpierw złożyła wniosek o przyznanie rocznego wolnego po urodzeniu dziecka, później zrezygnowała z urlopu rodzicielskiego, ZUS wyrówna zasiłek do wysokości 100 proc. wynagrodzenia.
Jeśli zaś zdecyduje się na urlop rodzicielski później, wniosek w tej sprawie będzie musiała złożyć najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem tego urlopu.
Etap legislacyjny: konsultacje społeczne