W piątek Sejm głosował poprawki Senatu do noweli ustawy o transporcie drogowym. Wszystkie, a było ich pięć, zyskały poparcie posłów.
Dzięki senatorom przewozy okazjonalne można będzie wkrótce świadczyć nie tylko samochodami, których przedsiębiorca jest właścicielem lub współwłaścicielem, ale także tymi wziętymi w leasing.
Inna z przyjętych poprawek przesądza, że za przewóz okazjonalny nie trzeba płacić przed wykonaniem usługi. Wystarczy zobowiązanie stron do ustalenia ceny przejazdu przed jego rozpoczęciem.
Znowelizowana ustawa reguluje działalność niektórych firm prowadzących przewóz osób na specjalne uroczystości, wyjątkowe okazje, np. śluby, chrzciny czy inne wydarzenia.
Przedsiębiorcy świadczący okazjonalny przewóz osób mają mieć zagwarantowaną swobodę prowadzenia działalności. Obowiązywać ich jednak będzie jeden warunek. Pojazdy, auta nie mogą wyglądem przypominać taksówek.
Nowe przepisy przewidują też, że firmy, które spełniają jednocześnie trzy kryteria, będą mogły dalej funkcjonować na rynku usług przewozowych. Chodzi o przewoźników, którzy:
Niezdyscyplinowani, którzy nie wypełnią ustawowych warunków, a zajmą się prowadzeniem działalności, muszą się liczyć z wysokimi karami pieniężnymi oraz grzywnami. Pieniądze będą przekazywane na wyodrębniony rachunek bankowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
etap legislacyjny: do podpisu prezydenta