AKCYZA
- Urząd Celny w Wałbrzychu, którego naczelnicy (dyrektorzy) są właściwi do wykonywania zadań związanych z akcyzą na terenie kraju, obejmuje powiaty: dzierżoniowski, jeleniogórski, kamiennogórski, kłodzki, lwówecki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki oraz miasto Jelenia Góra. Dotyczące tej kwestii rozporządzenie obowiązuje od 1 marca (DzU z 16 lutego, poz. 177).
- Rozporządzenie ministra finansów w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od podatku akcyzowego ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu wzbogaciło się o nowe lub zmienione przepisy dotyczące wyrobów węglowych; weszło w życie 3 kwietnia (DzU z 26 marca, poz. 307).
PIT i CIT
- Od 31 marca obowiązują zmienione wersje deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8AR) i informacji o wysokości przychodu (dochodu) osoby fizycznej niemającej w Polsce miejsca zamieszkania (IFT-1/IFT-1R). Stosuje się je do przychodów (dochodów) uzyskanych od 1 stycznia 2012 r. Jeśli formularze te – w starej wersji – zostały złożone przed 31 marca (data wejścia w życie rozporządzenia) to uznaje się je za prawidłowe (DzU z 30 marca, poz. 355).
- Od tej samej daty funkcjonują nowe wzory informacji: o przychodach (dochodach) wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy (IFT-3/IFT-3R); o numerach rachunków i wysokości przychodów (dochodów) wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy (IFA/A) (DzU z 30 marca, poz. 356).
- Mamy ujednolicony tekst ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotyczące jej obwieszczenie opatrzone jest datą 3 kwietnia 2012 r. i opublikowane w DzU z 3 kwietnia pod pozycją 361. Ustawa ta została uchwalona 26 lipca 1999 roku i miała ponad 160 nowelizacji. Na szczęście dla jej użytkowników doczekała się w sumie czterech tekstów jednolitych: w 1993 r., w 2000 r., w 2010 r. i 2012 r.
- Rozporządzenie ministra finansów o zaniechaniu poboru podatku CIT i PIT ma zastosowanie tylko od dochodów uzyskanych przez podatników mających miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terenie RP i jedynie z tytułu: 1) nieodpłatnego nabycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych; 2) prawa do używania środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, w tym uzyskanych – w obu wypadkach – informacji know-how, na podstawie umowy użyczenia lub umowy o podobnym charakterze; 3) usług szkoleniowych. Wszystko to w następstwie wykonywania umowy offsetowej. Zaniechanie stosuje się do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2012 roku do 31 grudnia 2013 r. (DzU z 13 marca, poz. 268).
PODATEK OD KOPALIN
- 18 kwietnia weszłą w życie nowa ustawa o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Konkretnie dotyczy ona wydobycia miedzi i srebra. Z jej powodu musiało ulec zmianie sześć ustaw, w tym podatkowe: PIT, CIT, ordynacja podatkowa (DzU z 3 kwietnia, poz. 362).
- Tego samego dnia zaczęły obowiązywać wydane na podstawie tej ustawy, trzy rozporządzenia wykonawcze ministra finansów. Z pierwszego wynika, że właściwymi dla tego podatku organami są: naczelnik Urzędu Celnego w Legnicy oraz dyrektor Izby Celnej we Wrocławiu. Ich kompetencje obejmują całe terytorium Rzeczypospolitej (DzU z 6 kwietnia, poz. 396); drugie dotyczy zakresu danych ewidencji pomiaru ilości urobku miedzi, zawartości miedzi oraz srebra w tym urobku, ilości wyprodukowanego koncentratu oraz zawartości w nim srebra i miedzi (DzU z16 kwietnia, poz. 409); trzecie określa wzór deklaracji dla podatku od wydobycia kopalin (P-KOP) wraz z objaśnieniami, będącymi załącznikiem do rozporządzenia (DzU z 16 kwietnia, poz. 407).
INSTRUMENTY FINANSOWE
- Z upoważnienia ustawy o obrocie instrumentami finansowymi minister finansów określił wzór zaświadczenia, który trzeba stosować od 3 marca, o wysokości dochodu (przychodu) przekazanego przez podmiot prowadzący rachunek zbiorczy oraz wysokości pobranego podatku (DzU z 17 lutego, poz. 185).
ORGANY SKARBOWE I PODATKOWE
- Rada Ministrów nadała uprawnienia organów podatkowych szefom: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego. Uprawnienia te są takie, jakie mają naczelnik urzędu skarbowego oraz dyrektor izby skarbowej. A dotyczą zatrudnionych w tych służbach (stosunek służbowy, umowa o pracę, działalność wykonywana osobiście) i przez nie wynagradzanych pracowników-podatników wykonujących czynności objęte ochroną informacji niejawnych lub związane z bezpieczeństwem państwa. Dotyczące tej kwestii rozporządzenie weszło w życie 4 kwietnia (DzU z 3 kwietnia poz. 363).
- Od 21 marca terytorialny zasięg działania dyrektora urzędu kontroli skarbowej w Warszawie obejmuje województwo mazowieckie, z wyłączeniem powiatów: lipskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, przysuskiego, radomskiego, szydłowieckiego, wołomińskiego, wyszkowskiego, zwoleńskiego oraz miast na prawach powiatu: Ostrołęka i Radom. Z kolei dyrektorowi USK w Kielcach podlega województwo świętokrzyskie, ale także należące do województwa mazowieckiego powiaty: lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki, zwoleński oraz miasto na prawach powiatu, tj. Radom (DzU z 6 marca, poz, 244).
- Od dnia ogłoszenia, tj. 10 kwietnia zaszły zmiany w terytorialnym zasięgu działania naczelników niektórych urzędów skarbowych. Dotyczą one US we Wrocławiu (I US), któremu podlegają gminy: Czernica, Długołęka, Jordanów Śląski, Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Mietków, Siechnice, Sobótka, Żórawina. US w Radzyniu Podlaskim obejmuje to miasto oraz gminy: Borki, Czemierniki, Kąkolewnica, Komarówka Podlaska, Radzyń Podlaski, Ulan-Majorat, Wohyń. US w Opocznie to gminy: Białaczów, Drzewica, Mniszków, Opoczno, Paradyż, Poświętne, Sławno, Żarnów. US w Nowym Targu to miasto oraz gminy: Czarny Dunajec, Czorsztyn, Jabłonka, Krościenko nad Dunajcem, Lipnica Wielka, Lapsze Niżne, Nowy Targ, Ochotnica Dolna, Rada Wyżna, Rabka-Zdrój, Spytkowice, Szaflary i Szczawnica. US Krosno to miasto oraz gminy: Chorkówka, Dukla, Iwonicz-Zdrój, Jaśliska, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe, Rymanów i Wojaszówka. US w Wysokiem Mazowieckiem to miasto oraz gminy: Ciechanowiec, Czyżew, Klukowo, Kobylin-Borzymy, Kulesze Kościelne, Nowe Piekuty, Sokoły, Szepietowo, Wysokie Mazowieckie (DzU z 10 kwietnia, poz. 386).
ORDYNACJA PODATKOWA
- Znowelizowana 16 lipca ubiegłego roku ordynacja podatkowa (DzU nr 186, poz. 1100) wzbogaciła się o art. 171a wprowadzający obowiązek zakładania metryki dla danej sprawy, o której oczywistym znaczeniu nie ma sensu się rozwodzić.
Jeszcze przed wejściem w życie ustawy – co nastąpiło 10 marca – minister finansów wydał rozporządzenie (obowiązuje od 7 marca, DzU z 6 marca, poz. 245), wyliczające trzynaście rodzajów spraw, dla których prowadzenie metryki jest wyłączone. Taką możliwość ustawa przewiduje z powodu nieproporcjonalności nakładu koniecznych środków w stosunku do prostego i powtarzalnego charakteru tych spraw. Uprawnia to do postawienia tezy, że pożytki z wprowadzenia metryki będą raczej wątpliwe.
- Kolejne metrykowe rozporządzenie tego samego ministra określa wzór i sposób prowadzenia metryki, a obowiązuje także od 7 marca (DzU z 7 marca, poz. 245).
WYWIAD SKARBOWY
- Od 14 kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie ministra finansów w sprawie dokumentowania kontroli operacyjnej prowadzonej przez wywiad skarbowy (DzU z 6 kwietnia, poz. 383).
RACHUNKOWOŚĆ
- Zmienione zostały dwa rozporządzenia ministra finansów określające szczególne zasady rachunkowości banków i domów maklerskich; oba weszły w życie 27 marca (DzU z 13 marca, poz. 265 i 267).