Poprzedni przegląd przepisów podatkowych oraz o rachunkowości zakończył się na 20 stycznia tego roku. Dzisiejszy katalog legislacyjnych nowości zamyka się w przedziale 21 stycznia – 20 lutego 2012 r.

AKCYZA

- O, 95 zł na litr oleju – tyle w bieżącym roku wynosi stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w bieżącym roku. Dotyczące tej kwestii rozporządzenie ministra finansów weszło w życie 24 stycznia (DzU z 9 stycznia, poz. 19).

KASY REJESTRUJĄCE

-  Dwie zmiany wprowadził minister finansów do swojego rozporządzenia w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Obowiązują one od 15 lutego i dotyczą dwóch przepisów: § 2 ust. 1 pkt 2 oraz § 5.Ten pierwszy stanowi, że odliczenia kwoty, o której mowa w art. 111 ust. 4 ustawy o VAT (czyli 90 proc. ceny zakupu kasy, bez podatku, ale nie więcej niż 700 zł), lub jej zwrotu można dokonać pod warunkiem „rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących terminach, przy użyciu kas rejestrujących nabytych w okresie, kiedy kasy te były objęte ważnym potwierdzeniem, że kasy te spełniają funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy oraz kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać".

Ten drugi stwierdza, że „W przypadku zakupu kas rejestrujących zintegrowanych w jednej obudowie z taksometrem, nabytych w okresie, kiedy kasy te były objęte ważnym potwierdzeniem, odliczenia i zwroty, o których mowa w § 3 rozporządzenia, stosuje się odpowiednio" (DzU z 14 lutego, poz. 163).

LOKALNE PODATKI

- W rozporządzeniu w sprawie deklaracji na podatek od środków transportowych składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej po raz trzeci zmienił się – od 7 lutego – załącznik „Układ informacji i powiązań między nimi w deklaracjach na podatek od środków transportowych w formacie danych XML (XSD)" (DzU z 27 stycznia, poz. 137).

PIT

- Po sześćdziesięciu dniach vacatio legis (oczekiwania) od 13 lutego obowiązują dwa wzory:

1) informacji o przychodach (dochodach) wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy (IFT/3/IFT-3R);

2) informacji o numerach rachunków i wysokości przychodów (dochodów) wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy (IFT/A) (DzU z 2011 r. nr 268, poz. 1583).

VAT

- Z kronikarskiej powinności odnotujmy, że  27 stycznia weszło w życie rozporządzenie ministra finansów w sprawie przypadków i trybu zwrotu podatku od towarów i usług siłom zbrojnym NATO, wielonarodowym kwaterom oraz ich personelowi cywilnemu, dowództwom sojuszniczym (DzU z 12 stycznia, poz. 32).

- W rozporządzeniu z 22 grudnia 2011 r.  w sprawie wykazów towarów do celów poboru podatku od towarów i usług w imporcie zmieniło się – 28 stycznia – jedynie objaśnienie nr 11 do załącznika nr 2 (zawierającego wykaz towarów, których import jest objęty 5-proc. stawką VAT).

A brzmi ono tak: „wyłącznie niegazowe napoje, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20 proc. składu surowcowego, oraz niegazowane napoje zawierające tłuszcz mlekowy". Zmiana miała na celu ujednolicenie zasad opodatkowania napojów w obrocie krajowym i imporcie. (DzU z 19 stycznia, poz. 89).

- Od  8 lutego obowiązuje zmienione rozporządzenie ministra finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, a ściślej mówiąc mówiąc ust. 1 pkt 3 i ust. 2 w art. 13.

Przewidziane tam zwolnienie podatkowe może być stosowane również do dostaw towarów wykonanych od 3 listopada 2011 r. Dotyczy ono, najkrócej mówiąc, dostawy towarów dokonywanej przez organizację pożytku publicznego, jeśli towary te zostały przez nią nabyte: w drodze darowizny otrzymanej w związku z prowadzoną zbiórką publiczną; za środki pieniężne pozyskane ze zbiórek (DzU z 8 lutego, poz. 140).

RACHUNKOWOŚĆ

- Rozporządzenie ministra finansów określa szczególne zasady rachunkowości obowiązujące – od 28 stycznia – w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (DzU z 13 stycznia, poz. 45).

- Kolejne rozporządzenie tego samego autora, zmienione 19 stycznia, zaczęło obowiązywać 16 lutego, a dotyczy zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami RP.Jego przepisy stosuje się po raz pierwszy do sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2012 roku.

Na kierownikach jednostek ciąży obowiązek dostosowania w terminie sześciu miesięcy – liczonych od daty wejścia w życie rozporządzenia – do nowych zasad prowadzenia ewidencji (DzU z 1 lutego, poz. 121).