Żłobek może być niezależną finansowo placówką prywatną lub być prowadzony na zlecenie gminy i na warunkach określanych wspólnie przez przedsiębiorcę i samorząd. Żłobek może być też placówką prywatną z dotacją do każdego dziecka na zasadach przewidzianych w uchwale rady gminy. Decydując się z kolei na współdziałanie z samorządem w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, można skorzystać z resortowego programu „Maluch". Jest on kierowany do gmin i tylko one mogą składać oferty. To one gwarantują, że miejsca w żłobkach powstałe z dofinansowaniem będą funkcjonowały przynajmniej pięć lat.

40 mln zł przeznaczono na program „Maluch" w tym roku. Oferty można składać w dwóch turach

Osoba chcąca założyć żłobek powinna więc w pierwszej kolejności zorientować się, czy gmina jest zainteresowana jego powstaniem, i uzgodnić ewentualne zasady współpracy. Do gminy zaś należy ustalenie trybu wyłaniania partnera.

Środki z programu „Maluch" w przypadku nieruchomości, które nie są własnością lub współwłasnością samorządu, wolno przeznaczyć tylko na wydatki bieżące. Nie mogą stanowić wydatków inwestycyjnych.

Oznacza to, że mogą być przeznaczone na remont i prace wykończeniowe, ale nie na zakup działki budowlanej, budowę lokalu lub jego modernizację. Takie wydatki ponosi partner prywatny. Wyposażenie żłobka przez przynajmniej pięcioletni okres realizacji programu pozostaje własnością gminy.

Jeśli partner prywatny wycofa się z prowadzenia żłobka przed upływem pięciu lat i placówka przestanie działać, gmina będzie musiała zwrócić część dotacji. Dlatego samorządy mogą zastosować różne zabezpieczenia, np. weksel lub przyrzeczenie użyczenia lokalu gminie.

Program „Maluch" ma służyć dofinansowaniu tworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie planuje przeznaczać tych środków na dofinansowanie działalności już istniejących placówek. Takie środki można uzyskać w ramach programu operacyjnego „Kapitał ludzki 2007 – 2013 r.". Resort ogłosił konkurs „Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego". Wnioski przyjmowane są do 17 kwietnia 2012 r. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.kapitalludzki.gov.pl w dziale Dokumenty.