Co do zasady przedsiębiorca może skorzystać z ulgi w roku podatkowym, w którym wprowadził tę wartość do swojej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W tym roku może odliczyć nakłady, które poniósł (zapłacił za faktury /rachunki dokumentujące zakup):

- w roku jej wprowadzenia do ewidencji lub

- w formie zaliczek (lub przedpłat) w roku poprzedzającym ten rok.

Oznacza to, że przedpłaty dokonane w okresie dwóch lat podatkowych i wcześniej, w stosunku do roku podatkowego wprowadzenia wartości niematerialnej i prawnej do ewidencji, nie mogą być uwzględnione w ramach ulgi.

Jest to ważny warunek, który podatnicy planujący zakup i wdrożenia nowych technologii powinni brać pod uwagę. Niejednokrotnie bowiem spotkaliśmy się z tym, że wdrożenie skomplikowanych systemów informatycznych (np. systemów klasy CRM) trwało trzy lata.

W konsekwencji podatnik mógł się ubiegać o ulgę na nowe technologie jedynie w odniesieniu do zaliczek i przedpłat na zakup lub wytworzenie takiego systemu zapłaconych w roku bezpośrednio poprzedzającym wprowadzenie go do ewidencji.

Ważne zatem jest, aby już na etapie planowania dużej inwestycji w nową technologię tak ustalić harmonogram jej wdrożenia i płatności za nią, aby spełnić wskazany warunek.

Przykład

Spółka wdraża system informatyczny. W 2012 r. wpisała go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Ale wydatki z tym związane ponosiła już w latach 2010 – 2011 (w formie przedpłat) oraz w 2012 r.

Tylko przedpłaty wniesione w 2011 r. oraz wydatki z 2012 r. kwalifikują się do objęcia ulgą na nowe technologie. Na te wcześniejsze (z 2010 r.) ulga nie przysługuje.

Dodatkowo ulga na nowe technologie obejmuje także wydatki zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku podatkowym wprowadzenia do ewidencji (ale tylko w tym jednym roku). Organy podatkowe wydają jednak rozbieżne interpretacje co do okresu, w którym należałoby je odliczyć.

I tak, w piśmie Izby Skarbowej w Poznaniu z 6 października 2011 r. (ILPB4/423-237/11-3/MC) czytamy, że „płatności dokonane przez spółkę w roku 2011, a uwzględnione w wartości początkowej systemu przyjętego do użytkowania i wprowadzonego do ewidencji w roku 2010, stanowią podstawę od ustalenia wysokości odliczenia w roku 2010”.

Natomiast Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 17 sierpnia 2011 r. (IPPB5/423-443/11-3/AM) potwierdziła stanowisko podatnika, że wydatki poniesione w roku następującym po roku wprowadzenia systemów IT do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, może on odliczyć w roku ich poniesienia.

Biorąc pod uwagę literalne brzmienie art. 18b ust. 6 ustawy o CIT, „odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki”, prawidłowe wydaje się to drugie stanowisko.

Przywilej można utracić

Ustawa o CIT przewiduje trzy sytuacje, kiedy podatnik traci prawo do ulgi na nowe technologie. Tak się stanie, jeśli którakolwiek z nich wystąpi w ciągu trzech lat następujących po roku, w którym nowa technologia została wprowadzona do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych.

1. Udzielenie praw

Najczęściej zdarza się udzielenie przez podatnika praw do nowej technologii innemu podmiotowi. Udzielenie praw może nastąpić w jakiejkolwiek formie i części. W konsekwencji, utrata prawa do ulgi może być spowodowana udzieleniem sublicencji, przekazaniem prawa do korzystania, oddaniem w leasing lub udzieleniem prawa w jakiejkolwiek innej formie. Istotne jest również to, że wystarczy, aby przedsiębiorca przekazał prawa tylko do części technologii, np. do jednego modułu systemu. Ograniczenie to nie ma zastosowania, gdy do przeniesienia prawa dojdzie w wyniku przekształcenia formy prawnej oraz połączenia lub podziału dotychczasowych przedsiębiorców na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych.

2. Likwidacja firmy

Kolejną przesłanką powodującą utratę prawa do zastosowania ulgi na nowe technologie jest ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku bądź też postawienie firmy w stan likwidacji.

3. Zwrot wydatków

Podatnik traci też prawo do ulgi, jeśli otrzyma zwrot wydatków w jakiejkolwiek formie (dofinansowania, dotacji, darowizny).

Nie może też skorzystać ulgi, jeśli technologia zostanie nabyta za środki z dotacji, darowizn lub innych form dofinansowania. Wówczas kwotę odliczeń, do której utracił prawo, ustala się proporcjonalnie do udziału zwróconych wydatków w wartości początkowej nowej technologii.