W tym przypadku przedsiębiorca nie potrzebuje żadnych zezwoleń. Musi jednak postarać się o dosyć duży lokal, tak aby umieścić w nim co najmniej kilka punktów do obsługi aut. Dobrze, jeśli będzie przy ruchliwej drodze, z wygodnym dojazdem, miejscami parkingowymi. Zwiększa to szanse na to, że dotrze do nas więcej klientów.
Przedsiębiorca musi też odpowiednio lokal wyposażyć. W końcu produkowanych obecnie aut nie da się naprawić za pomocą zestawu kluczy. Na początek będzie zatem potrzebował sporo gotówki. Trzeba będzie kupić m.in. podnośniki samochodowe, urządzenia do geometrii, mierniki itp.
Długość listy zakupów zależeć będzie w zasadzie od tego, jakie usługi w ramach warsztatu przedsiębiorca chce świadczyć: im więcej usług, tym większe wyposażenie będzie potrzebne i tym więcej środków finansowych trzeba zaangażować.
Konieczne jest też zadbanie o magazyn części zamiennych i o odpowiedni ich zapas. Nie obejdzie się również bez specjalnego oprogramowania czy dokumentacji każdej marki dotyczącej procedur i procesów pracy (a to też trzeba kupić).
Wyposażenie to jedno. Konieczne jest jednak zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników i płacenie im pensji. A biznes może rozkręcać się przez jakiś czas. W tym czasie przedsiębiorca będzie musiał regulować przeróżne należności (pensje dla zatrudnionych, opłaty za lokal – gdy go np. wynajmuje itp.), a zyski mogą być niewielkie. Co więcej, czasami pracowników trzeba będzie wysłać na szkolenia, które kosztują.
Podobnie jak przy innych rodzajach działalności konieczne będzie dopełnienie wielu formalności i powiadomienie różnych urzędów.
Przedsiębiorca powinien też zdecydować, czy chce prowadzić zakład autoryzowany będący częścią grupy lub sieci, czy też prowadzić mały, wręcz rodzinny warsztat.
W przypadku autoryzacji można liczyć na stałą pomoc producenta, dostęp do danych, wymianę doświadczeń, udostępnienie nowoczesnego sprzętu diagnostyczno-naprawczego. Niestety, aby się do takiej grupy dostać, trzeba spełnić warunki, m.in. posiadać wymagane przez producenta wyposażenie techniczne, zapewniać określone standardy usług czy chociażby osiągać ustalone minimum obrotu częściami zamiennymi.
Czytaj też artykuły:
Zobacz cały poradnik:
Pomysły na własny biznes:
Więcej ciekawych pomysłów na biznes w serwisie:
» Firma » Zakładanie firmy » Pomysł na biznes
Zobacz więcej poradników firmowych:
Dobra Firma » Firma » Poradniki firmowe