Przedsiębiorstwa z sektora MSP chętnie inwestują w nowe technologie. Najwięcej umów o dofinansowanie  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) podpisała na projekty internetowe (ponad 20 proc. zawartych dotąd  kontraktów).

Do wyróżniających się należy Audioteka.pl. To serwis oferujący odpłatną dystrybucję audiobooków, czyli książek do słuchania w formacie mp3. Można je pobrać i odtwarzać w komputerze oraz telefonie, w samochodzie i domu.

Inny ciekawy projekt to BitBank spółki TotalSafe. Jest to e-usługa ochrony danych osobowych. Pozwala na tworzenie kopii zapasowych i przywracanie danych online. Umożliwia odzyskanie plików w razie uszkodzenia komputera, ataku wirusa czy też na skutek przypadkowego skasowania.

Firmy dobrze radzą sobie też z integracją systemów informatycznych z systemami kooperantów. Spółka Oponeo.pl stworzyła platformę elektroniczną obsługującą handel felgami aluminiowymi w oparciu o ujednoliconą bazę felg znajdujących się w obrocie w kraju i Europie. Dzięki temu skutecznie połączono system e-commerce Oponeo.pl z systemami magazynowymi współpracujących dostawców hurtowych.

Również firmy, które pozyskały najwyższe dotacje (do 40 mln zł) na nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym sprawnie realizują projekty. Dzięki dotacji spółka Karya kupiła supernowoczesne urządzenie – jeden z pierwszych na świecie pojazdów szynowo-drogowych reprofilujących szyny metodą frezowania (zanim wjadą na nie pociągi). Firma szacuje, że dzięki urządzeniu zwiększy przychody nawet o 30 proc.

Nowości technologiczne

Innowacje są też wdrażane dzięki pieniądzom z tzw. kredytu technologicznego. To jeden z rodzajów unijnego wsparcia dla małych i średnich firm z programu „Innowacyjna gospodarka" (działanie 4.3). Środki rozdziela Bank Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem banków komercyjnych (obecnie 15, wkrótce 21).

Marcin Pergoł z BOŚ podaje przykład firmy BYŚ, która dzięki takiemu kredytowi opracowała innowacyjną technologię automatycznego sortowania odpadów komunalnych. Istotą rozwiązania jest umieszczenie na linii do sortowania separatorów optopneumatycznych z czujnikami podczerwieni i światła widzialnego VIS oraz separatora metali nieżelaznych. Odpady są rozpoznawane przez czujniki i wydmuchiwane do odpowiednich pojemników bez udziału osób sortujących.

Dwie firmy, które otrzymały kredyt z BPH, również wprowadziły nowe technologie.

– Firma H2Optim opracowała innowacyjną technologię uzdatniania wody. Usuwa w jednym procesie technologicznym szkodliwe pierwiastki i związki chemiczne. Natomiast przedsiębiorstwo Polmotors opracowało nową technologię wytwarzania elementów tłumiących drgania w układach zawieszenia samochodów. Będą one lżejsze o 30 proc., a więc spadnie waga pojazdów i zużycie paliwa – tłumaczy Magdalena Typa, dyrektor Biura Funduszy Unii Europejskiej w banku BPH.

Jednak nie wszystkie firmy radzą sobie równie sprawnie z realizacją dotowanych projektów. Część boryka się z ich rozliczaniem. Jaka jest na to rada?

Elastyczne podejście

– Trzeba tak pisać wniosek o dofinansowanie, aby nie odbiegał od rzeczywistości, bo nawet najsprawniejszy zespół od rozliczeń nie poradzi sobie, jeśli będą odstępstwa – mówi Michał Gwizda, partner w firmie doradczej Accreo Taxand. – Decyduje właściwe elastyczne kategoryzowanie kosztów inwestycji, które muszą mieć dość szeroki charakter. Nie piszmy więc, że chodzi nam o linię produkcyjną serii XYZ firmy ABC o specyfikacji DEF, tylko o linię produkcyjną do wytwarzania tego a tego.

Jeśli bowiem we wniosku wpiszemy koszty typu 1,2 i 3, a potem pojawią się zupełnie nowe typu 4, trudno będzie rozliczyć dotację. Podobnie będzie w sytuacji, gdy jedna z kategorii kosztów nam wypadnie. W ocenie eksperta ważne jest też właściwe opisywanie faktur. Muszą one pokrywać się z wnioskiem o dofinansowanie i rzeczywistością.

Na skutek problemów z rozliczeniem dotacji mogą też wystąpić zawirowania w rozliczeniach z bankiem, który np. kredytował wkład własny firmy. – Dlatego, posiłkując się kredytem, musimy zdawać sobie sprawę z opóźnień, jakie mogą się zdarzyć przy wypłacaniu dotacji, zarówno zaliczek, jak i refundacji. Musimy negocjować z bankiem karencję terminu spłaty – tłumaczy Michał Gwizda. – Trzeba walczyć o jak najpóźniejszy termin spłaty zobowiązań. Banki wykazują w tej mierze elastyczność. Zresztą nie rozmawiajmy tylko z jednym bankiem.

Kolejne konkursy

Wbrew powszechnemu mniemaniu dotacje dla firm jeszcze się nie wyczerpały. Wciąż można starać się o unijne dofinansowanie z „Innowacyjnej gospodarki".

Niektóre dotacje dla firm faktycznie już rozdzielono, np. te na nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym (działanie 4.4) i na wdrożenia badań. Ale w drugiej połowie roku odbędzie się kilka konkursów.

Na przełomie czerwca i lipca oraz w październiku PARP zaplanował nabór wniosków o dotacje na tzw. paszport do eksportu, czyli granty wspierające działalność eksportową firm. Pod koniec wakacji (29 sierpnia) rozpocznie się zbieranie wniosków o środki na badania przemysłowe (działanie 1.4). We wrześniu zacznie się konkurs na wsparcie klastrów (działanie 5.1). A w październiku (3 – 28) odbędzie się drugi tegoroczny nabór aplikacji o pieniądze na integrację systemów informatycznych firm (działanie 8.2).

Ponadto od lutego do wyczerpania budżetu trwa nabór projektów związanych z tworzeniem systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP. Jak zapowiada Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, konkursy dla firm odbędą się także w 2012 r. 1,1 mld zł z kredytu technologicznego ma jeszcze do rozdysponowania BGK. 303 mln udostępni przedsiębiorcom w tym roku (wnioski będzie można składać po 20 czerwca). Również w latach 2012 i 2013 BGK zorganizuje konkursy. Ich budżety to odpowiednio 520 i 303 mln zł, choć pule mogą się jeszcze zmienić.