Kto  zamierza produkować lub sprzedawać żywność pochodzenia niezwierzęcego bądź wprowadzać do obrotu takie produkty, musi mieć zakład zatwierdzony przez powiatowego inspektora sanitarnego.

Wynika to z art. 63 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Warunkiem tego jest spełnienie wymagań higienicznosanitarnych.

Szczegółowe wymagania w tym zakresie dotyczą budynków, pomieszczeń, instalacji, narzędzi, maszyn i urządzeń, jakości wody czy przechowywania odpadów z produkcji żywności. Są też wymogi co do pracowników (przede wszystkim ich zdrowia).

Kwestie te reguluje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych (DzUrz WE  L139 z  30 kwietnia 2004).

Inne ściany

Jednak w zakładach produkujących żywność tradycyjną można stosować pewne odstępstwa (określone w rozdziale II i  V załącznika 2 do  rozporządzenia). Dotyczą one m.in. pomieszczeń. Mogą one mieć ściany, sufity i drzwi, które nie są gładkie, nieprzepuszczalne i

niepochłaniające lub nieodporne na korozję. Mogą to być nawet naturalne geologiczne (kamienne) ściany, sufity i podłogi np. w grotach, w których przechowuje się niektóre gatunki serów. Również w odpowiedni sposób można stosować środki do czyszczenia i dezynfekowania, by nie zniszczyć  charakterystycznej flory znajdującej się w otoczeniu tych pomieszczeń.

Odstępstwa dotyczą też materiałów, z których wykonane są przyrządy i sprzęt wykorzystywany do przygotowywania oraz pakowania tych produktów. Takie przyrządy i sprzęt mają być stale utrzymywane w zadowalającym stanie higieny oraz systematycznie czyszczone i dezynfekowane.

– Zgodnie z art. 69 ust. 4 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia decyzje przyznające indywidualne odstępstwa wydaje państwowy powiatowy inspektor sanitarny – mówi Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS. – Działa przy tym zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego.

Udowodni producent

Odpowiednio stosuje się też zasady HACCP.

Zgodnie z unijnymi przepisami producenci sami mogą udowodnić, że choć materiały stosowane przez nich przy produkcji nie spełniają wymagań określonych przepisami, to jednak nie wpływają negatywnie na jakość zdrowotną żywności i mogą być wykorzystywane do produkcji.

Jeśli chodzi o produkty mięsne i sery, to polskie regulacje dotyczące tych wyrobów wynikają z ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego, a obiekty zgłasza się powiatowemu inspektorowi weterynarii.

Czytaj również artykuły:

Zobacz więcej w serwisach:

» Firma » Zakładanie firmy » Zezwolenia, licencje, koncesje i certyfikaty » HACCP

» Firma » Kontrola w firmie » Kontrola jakości