25 lutego 2011 r. wchodzi w życie jeden z przepisów ustawy o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011 r. Dotyczy świadectw kwalifikacji zawodowej, czyli kierowców trudniących się transportem.
Ustawa o transporcie drogowym przesądza, iż kierowca wykonujący przewóz drogowy różnymi pojazdami, dla których wymagane jest posiadanie prawa jazdy co najmniej dwóch kategorii, może ukończyć szkolenie okresowe z jednego bloku programowego.
Świadectwo kwalifikacji zawodowej (które potwierdza ukończenie takiego szkolenia okresowego) stanowi podstawę wpisu do prawa jazdy, który zaświadcza uzyskanie kwalifikacji wstępnej z posiadanych kategorii praw jazdy spośród kategorii C1 (o masie większej niż 3,5 tony, ale nie większej niż 7,5), C1+E (zespół pojazdów od 12 t), C (o masie większej niż 3,5 t z wyjątkiem autobusu), C+E, D1 (autobus przeznaczony do przewożenia nie więcej niż 17 osób), D1+E, D (autobus) i D+E. Tych wpisów dokonują starostowie i marszałek województwa mazowieckiego.
Świadectwo kwalifikacji zawodowej zdobyte w jednym kraju UE jest akceptowane w innych.
Ukończenie kursu okresowego z jednej kategorii prawa jazdy oznacza, że nie jest już konieczne szkolenie z innych kategorii. Po ukończeniu szkolenia i uzyskaniu oświadczenia lekarskiego oraz psychologicznego kierowca powinien mieć je potwierdzone w prawie jazdy. Wiąże się to niestety z koniecznością wymiany dokumentu.
Podstawa prawna: ustawa o kierujących pojazdami (DzU nr 30 z 2011 r., poz. 151)