Aktualizacja: 06.06.2020 10:45 Publikacja: 06.06.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Opiekunka nie zapanuje nad stadkiem dzieciaków w przedszkolu, sprzątając swoje mieszkanie a chirurg nie przeprowadzi operacji nerek, odpoczywając na plaży w Kołobrzegu. Po raz drugi trzeba sobie powiedzieć stanowczo – niestety jeszcze nie da rady wykonać tych czynności w trybie elektronicznym. Choć trzeba ufać, że przyszłość może jeszcze radykalnie zmienić tryb i porządek realizowanych obecnie prac zarobkowych na terenie firmy.
O ileż w lepszej i pewniejszej sytuacji są od ponad dwóch miesięcy niektórzy menedżerowie, właściciele i współwłaściciele osadzeni w organach spółkowych. Szczęście im sprzyja. Oni wiedzą już, że mogą sobie pozwolić na zarządzanie z odległości. Nie muszą chodzić a właściwie raczej dojeżdżać do firmy, by wziąć udział w kolektywnym podejmowaniu decyzji gospodarczych przez zarząd, radę nadzorczą czy walne zgromadzenie akcjonariuszy czy wspólników. Dziś nietradycyjny sposób zarządzania z oddali – najczęściej środkami różnorodnej komunikacji elektronicznej – może być szczególnie przydatny, bo zbliża się sezon podejmowania istotnych rozstrzygnięć spółkowych takich jak udzielanie absolutorium dotychczasowym władzom, przyjmowanie sprawozdań finansowych, decydowanie o wypłacie bądź zaniechaniu wypłaty dywidendy. Pomyśleć, że postęp techniczno- -organizacyjny w spółkach przyspieszył z powodu pandemii koronawirusa. Co jeszcze zmieni się w nich z powodu wirusa? To pokaże z pewnością przyszłość.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Sądowe ubezwłasnowolnienie mają zastąpić instrumenty wspieranego podejmowania decyzji przez osoby wymagające pomocy przy czynnościach prawnych.
Dane dotyczące zdrowia psychicznego młodzieży w Polsce nie napawają optymizmem. Coraz częściej zwraca się uwagę, że do poważnych kryzysów psychicznych młodych ludzi przyczyniają się media społecznościowe, w których promowane są niekiedy destrukcyjne zachowania. Jak im zapobiegać?
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Z funkcją członka zarządu wiążą się nie tylko przywileje, ale przede wszystkim obowiązki i ... odpowiedzialność, o czym często się zapomina.
Ulgi podatkowe na wsparcie innowacji oraz nowych inwestycji mogą zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorców, stanowiąc alternatywę dla finansowania z grantów UE. Jak wdrażane zasady dotyczące globalnego podatku minimalnego wpłyną na atrakcyjność krajowych instrumentów wsparcia?
Fundacje rodzinne w Polsce stają się coraz popularniejszym narzędziem do planowania sukcesji w rodzinach o znacznych zasobach finansowych. To dobre rozwiązanie prawne dla tych przedsiębiorców, którzy przez lata rozwijali swoje firmy i chcieliby zadbać o biznesowe dziedzictwo.
Firma może rozliczyć wydatki na wyżywienie zapewniane współpracującym z nią przedstawicielom kontrahentów. Z kosztów trzeba natomiast wyrzucić prezenty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas