Zmiany w systemie kształcenia techników wprowadza [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=371033]rozporządzenie ministra edukacji narodowej w sprawie programowych podstaw kształcenia w zawodach: drukarz, introligator, mechanik maszyn i urządzeń drogowych, technik administracji, technik drogownictwa, technik ekonomista, technik ochrony fizycznej osób i mienia, technik pojazdów samochodowych, technik poligraf i technik turystyki wiejskiej[/link]. Regulacja wchodzi w życie 5 listopada 2010 r.
[b]Wszyscy absolwenci szkół technicznych, do których odnosi się rozporządzenie, muszą się nauczyć, jak prowadzić działalność gospodarczą. Szkoła ma im pokazać zasady prowadzenia działalności gospodarczej. [/b]Powinni także umieć stosować przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=39E57C91A8D3D69EF1EFCCCB833F666A?id=76037]kodeksu pracy[/link].
Nowe przepisy określają, że system kształcenia drukarzy oprze się na trzech blokach programowych. W bloku poligraficznym uczeń dowie się m.in., jak tworzyć rysunki techniczne. Drugi blok ma być poświęcony samej technologii drukowania. Szkoła przeznaczy na niego 55 godzin, a w ostatnim bloku nauczy się, jak poprowadzić taki biznes.
Uregulowane rozporządzeniem zasady kształcenia techników turystyki wiejskiej stanowią, że zainteresowani tym zawodem powinni opanować organizację agroturystyki. Z bloków programowych się dowiedzą , jak obsługiwać turystów, a także wspomagać produkcję rolniczą.