Opracowany przez ministra finansów projekt założeń nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E62A5FFB609DE0F4C3603B9D562CE994?id=165971]prawa bankowego[/link] ma na celu [b]ułatwienie powierzania przez banki niektórych czynności z zakresu działalności bankowej podmiotom nienależącym do ich struktur[/b].
Zakłada się [b]umożliwienie zlecania takich czynności przedsiębiorcom działającym w formie spółki cywilnej. [/b]
Obecnie taka możliwość, ze względu na wąskie odesłanie przepisów do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, budzi wątpliwości. Przeszkadza to w zawieraniu umów agencyjnych z takimi przedsiębiorcami.
Ponadto rozszerzono katalog czynności, których powierzenie pośrednikowi nie wymaga zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Uwzględniono w nim m.in. zawieranie i zmianę umów:
> rachunków rozliczeniowych oraz powierniczych (obecnie agenci mogą zawierać umowy rachunków oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz lokat oszczędnościowych),
> kredytu i pożyczki (innych niż kredyt konsumencki) z osobami fizycznymi,
> kredytu i pożyczki oraz umów o kartę płatniczą z mikroprzedsiębiorcami i małymi przedsiębiorcami.
Jeśli przepisy wejdą w życie, takiego [b]zezwolenia nie będzie wymagał też outsourcing windykacji należności banku[/b].
Dodatkowo przedsiębiorca wykonujący czynności bankowe na zasadzie outsourcingu miałby możliwość dalszego ich powierzania innym firmom (podoutsourcing).
Przewidziano dwie możliwości zastosowania tego mechanizmu. Pierwsza obejmuje przekazanie do wykonania czynności pomocniczych, służących realizacji głównego świadczenia wynikającego z umowy, z wyłączeniem przekazywania trzonu wykonywanych zadań. Druga odnosi się do sytuacji siły wyższej, gdy przedsiębiorca nie mógłby samodzielnie wykonać powierzonych mu czynności.